Bon turystyczny. Uwaga na oszustwo. Policja ostrzega przed fałszywymi telefonami

Bon turystyczny. Uwaga na oszustwo. Policja ostrzega przed fałszywymi telefonami

Bon turystyczny. Uwaga na oszustwo. Policja ostrzega przed fałszywymi telefonami
Źródło zdjęć: © Fot. Kamil Banaś
24.07.2020 12:26

Bon turystyczny to wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi, ale również znakomita okazja dla oszustów, którzy chcą się wzbogacić kosztem łatwowiernych osób. Policja przestrzega przed fałszywymi telefonami dotyczącymi "specjalnej oferty na voucher urlopowy".

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia rodzin z dziećmi w związku z pandemią koronawirusa. O jednorazowe otrzymanie 500 złotych na dziecko do 18. roku życia może ubiegać się każda rodzina. Bonem zapłacą m.in. za usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne. Niestety, nowy projekt rządu jest również znakomitą okazją dla oszustów. Przed nieuczciwymi praktykami ostrzegają policjanci i Ministerstwo Rozwoju.

Przestępcy wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Obecnie na celowniku oszustów znajdują się osoby, które mogą być rodzicami małoletnich dzieci. Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, np. za pracowników Ministerstwa Rozwoju, zachęcają do skorzystania ze "specjalnej oferty na voucher urlopowy", informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu) - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

Obraz
© Komenda Główna Policji

Policja informuje także o podejrzanych telefonach, w których oszuści podają się za pracowników banku, prosząc o wpłatę części kosztów wyjazdu lub podanie loginu i hasła do bankowości elektronicznej oraz danych karty płatniczej.

W związku z niebezpiecznymi praktykami oszustów, policjanci przypominają, aby pod żadnym pozorem nie ujawniać danych umożliwiających zalogowanie się do bankowości internetowej. Zaznaczają, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdują się na stronie bonturystyczny.gov.pl i oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej

Pracownicy żadnego z ministerstw nie dzwonią do nikogo ze "specjalną ofertą" wypoczynku wakacyjnego - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji. - Zawsze przed podjęciem decyzji o przesłaniu jakichkolwiek pieniędzy, warto doradzić się innej osoby, dokonać sprawdzenia na oficjalnej stronie instytucji lub skorzystać z pomocy Policji - przypominają policjanci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)