Bombowiec B‑2 Spirit przyleciał do Europy. Weźmie udział w ważnych misjach

Bombowiec B-2 Spirit, należący do Sił Powietrznych USA, przyleciał do Portugalii. Maszyna weźmie udział w kilku misjach w Europie, w których wesprze operujące na tym kontynencie samoloty B-1B Lancer.

Bombowiec B-2 Spirit wylądował w Europie
Bombowiec B-2 Spirit wylądował w Europie
Źródło zdjęć: © Flickr

Amerykański bombowiec strategiczny o obniżonej wykrywalności B-2 Spirit z 509 Skrzydła Bombowego, wylądował na lotnisku Lajes w Portugalii. Maszyna należąca do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, na co dzień stacjonuje w bazie Whiteman w Missouri. Na Starym Kontynencie ma wesprzeć samoloty B-1B Lancer.

Bombowiec podczas swojego pobytu w Europie weźmie udział w kilku ważnych operacjach. Misje te mają na celu przetestowanie tamtejszych załóg, które ćwiczyć będą m.in. tankowanie paliwa na ziemi bez wyłączania silników.

- Te operacje nadadzą więcej głębi do dużego wysiłku floty strategicznych bombowców - ocenił generał Jeff Harrigian, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie i Sił Powietrznych w Afryce. Dodał, że przybycie B-2 na Stary Kontynent przyczyni się do zwiększenia gotowości do współpracy z europejskimi sojusznikami.

Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]

Bombowiec B-2 Spirit

B-2 Spirit to amerykański bombowiec strategiczny o obniżonej wykrywalności, skonstruowany w układzie latającego skrzydła. Maszyna jest zdolna do przenoszenia bomb konwencjonalnych i jądrowych. Samolot jest napędzany czterema turbinowymi silnikami dwuprzepływowymi firmy General Electric.

Samoloty, które powstały w zakładach należących do amerykańskiego koncernu Northrop Grumman, są drugimi na świecie maszynami mającymi cechy stealth po F-117 Nighthawk. W siłach powietrznych USA znajduje się aktualnie 19 z 21 wyprodukowanych bombowców.

Bombowiec zbudowany jest głównie z materiałów kompozytowych, w tym m.in. z kevlaru. Jego powierzchnia pokryta jest specjalnym lakierem pochłaniającym fale radarowe. Masa własna maszyny wynosi 71 668 kg, z kolei startowa - 152 600 kg. Samolot może poruszać się z maksymalną prędkością wynoszącą 1 040 kilometrów na godzinę.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościmilitariabombowiec

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (138)