Bombowce B-52 Stratofortress przelecą dziś nad Polską. Będą im towarzyszyć nasze F-16

Bombowce B‑52 Stratofortress przelecą dziś nad Polską. Będą im towarzyszyć nasze F‑16

Cztery B-52 Stratofortress przelecą nad krajami NATO
Cztery B-52 Stratofortress przelecą nad krajami NATO
Źródło zdjęć: © Icon Sportswire via Getty Images | Icon Sportswire
Arkadiusz Stando
28.08.2020 15:42

28 sierpnia cztery ogromne bombowce B-52 Stratofortress należące do US Air Force będą latać nad Europą. Łącznie mają odwiedzić przestrzeń powietrzną wszystkich 30 państw członkowskich NATO. W tym samym momencie, dwa samoloty B-52 przelecą nad Kanadą i Stanami Zjednoczonymi.

Cztery bombowce typu B-52 Stratofortress stacjonują obecnie w bazie RAF Fairford w Wielkiej Brytanii. 28 sierpnia maszyny wystartują i rozpoczną przelot nad Europą w ramach misji Allied Sky. Jej celem jest zacieśnienie sojuszu, ale ma też praktyczne znaczenie. Przedstawia gotowość do szybkiej reakcji i odstraszania oraz zdolność kooperacji pomiędzy siłami zbrojnymi państw członkowskich NATO.

Podczas przelotu B-52 nad Europą, bombowce będą integrować się z siłami powietrznymi innych państw czytamy na stronie internetowej Europejskiego Dowództwa Amerykańskich Sił Zbrojnych. Towarzyszyć im mają samoloty myśliwskie oraz samoloty obsługujące tankowanie w powietrzu. Allied Sky to nowa odmiana rutynowych misji BTF, które odbywały się nad Europą już od 2018 roku. Łącznie odbyło się 200 podobnych lotów nad sojuszniczymi państwami. 

Polska jest jednym z krajów, które będą aktywnie uczestniczyć w misji. Pozostałe państwa NATO, które mają integrować się z bombowcami to: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz oczywiście Stany Zjednoczone.

Jak obserwować przelot B-52 nad Europą i Polską?

Pewnie większości z was na myśl o takim wydarzeniu przychodzi do głowy serwis FlightRadar24. Niestety na tym radarze nie znajdziemy wojskowych samolotów, ale są inne podobne witryny, gdzie lokalizowanie B-52 będzie dość proste. Jeden z nich znajdziecie pod tym adresem. Po odwiedzeniu witryny, należy przycisnąć klawisz "U" na klawiaturze, aby odfiltrować loty samolotów cywilnych i pokazywać jedynie militarne. Można to zrobić również poprzez przyciśnięcie znaczka umieszczonego w prawym górnym rogu mapki.

Samoloty wystartują z lotniska RAF w Fairford, znajdującego się mniej więcej w miejscu wskazywanym przez strzałkę na poniższej mapce.

Mapa ruchu lotniczego
Mapa ruchu lotniczego© WP

Tak wyglądał przelot B-52 nad Polską.

Chcesz dowiedzieć się więcej o B-52 Stratofortress? Czytaj: Niezwykłe konstrukcje [cz. 20]. B-52 Stratofortress - 60-letni weteran

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)