Boeing Everett Factory - największy budynek na świecie. Może pomieścić Disneyland

Boeing Everett Factory - największy budynek na świecie. Może pomieścić Disneyland

Boeing Everett Factory - największy budynek na świecie. Może pomieścić Disneyland
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Maurice King
Arkadiusz Stando
14.01.2019 13:26, aktualizacja: 14.01.2019 13:41

Największym budynkiem na świecie pod względem objętości jest fabryka Boeing Everett Factory. Mieści się niedaleko miasta Seattle, w stanie Waszyngton. To miejsce, w którym powstają maszyny takie jak 747, 767, 777 i 787.

Boeing Everett Factory to fabryka samolotów, która powstała już w 1966 roku. Od tego czasu niezmiennie zajmuje fotel lidera jako największy budynek świata pod względem objętości. Przez kilka lat była także największym obiektem licząc powierzchnię, ale prześcignął ją holenderski dom aukcyjny Aalsmeer Flower Auction.

Budowa największego budynku świata

Budowa obiektu trwała zaledwie rok i pochłonęła ogromne pieniądze. Powodem było ogromne zamówienie na 25 samolotów, złożone przez firmę lotniczą Pan American World Airways. Wart 525 milionów dolarów kontrakt był wystarczającym powodem do tworzenia imperium przemysłu lotniczego.

Inżynierowie byli zmuszeni zbudować nawet linię kolejową, żeby dostarczać na miejsce materiały budowlane a także pozbywać się odpadów. Łącznie inwestycja kosztowała 1 miliard dolarów - więcej, niż wart był wówczas Boeing. I tak powstał największy budynek świata.

Największy budynek świata - rozmiary

Boeing Everett Factory ma ponad 13 385 378 m3 objętości i 399 480 m2 powierzchni (prawie 40 ha). We wnętrzu fabryki mógłby zmieścić się cały Disneyland czy dwa Stadiony Narodowe. Budynek ma 27,4 metry wysokości.

Pod powierzchnią fabryki Everett znajduje się rozbudowany system tuneli o długości 3,7 km. Znajdują się tam nie tylko wszelkie niezbędne instalacje, ale także pozwalają poruszać się pracownikom po obiekcie nie zakłócając pracy innych obszarów. Co ciekawe, do dyspozycji mają 1300 rowerów oraz trójkołowców, aby szybciej pokonywać dalekie dystanse.

Fabryka jest tak duża, że postanowiono oferować wycieczki oprowadzające kolejno po wszystkich etapach produkcji samolotów. Minęło pół wieku, a nadal pozostaje największym budynkiem świata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)