Powstaje najwyższy drewniany budynek na świecie. Będzie ognioodporny
Norweska firma Moelven zbuduje najwyższy drewniany budynek świata. Sięgnie wysokości 81 metrów i ma mieć 18 pięter. Firma twierdzi, że budynek będzie bezpieczniejszy od typowych konstrukcji stalowo-betonowych.
Mjøstårnet
"Mjøstårnet" ma być bardzo bezpiecznym budynkiem, który będzie w stanie wytrzymać nawet pożar. Dzięki specjalnym rozwiązaniom, budynek jest praktycznie ognioodporny, twierdzą jego twórcy. W 2019 roku budynek zostanie oddany do użytku. Mieści się nad największym jeziorem Norwegii, Mjosa.
Prawo ceglane
W Norwegii od 1997 roku zakazano budowy drewnianych budynków powyżej trzech kondygnacji. Było to spowodowane jego łatwopalnością i wprowadzeniem "prawa ceglanego", które wdrożono po pożarze miasta Alesund w 1904 roku.
Glulam - ognioodporne drewno
Firma Moelven zastosowała w swojej budowli glulam. To skrót od "glued laminated timber", czyli klejone drewno laminowane. Dzięki glulamie, konstrukcja zachowuje nośność w razie pożaru. Testy przeciwpożarowe wykazały, że materiał zyskuje warstwę ochronną z węgla, która pozbawia ogień dalszego płonięcia. Napotykając tą strukturę, po prostu gaśnie.
Ogień nie wpłynie na stabilność konstrukcji
Twórcy twierdzą, że nawet długotrwałe działanie ognia nie wpłynie negatywnie na stabilność konstrukcji. Elementy nośne są w dodatku umieszczone tak daleko od siebie, aby w razie ich pożaru, ogień miał utrudnione przemieszczanie się.
Dodatkowe systemy bezpieczeństwa
W budowli wprowadzono też kilka dodatkowych środków bezpieczeństwa. Elewacja budynku, tak jak wcześniej wspominałem, jest zabezpieczona przed rozprzestrzenianiem się ognia. W całym budynku rozmieszczona jest instalacja tryskaczowa. Każde pomieszczenie budowli jest zaprojektowane jako osobna komora pożarowa.