Bliska Ziemi asteroida Kamo'oalewa. Naukowcy w końcu odkryli jej tajemnicę

Bliska Ziemi asteroida Kamo'oalewa. Naukowcy w końcu odkryli jej tajemnicę

Bliska Ziemi asteroida Kamo'oalewa. Naukowcy w końcu odkryli jej tajemnicę
Źródło zdjęć: © University of Arizona
13.11.2021 12:33, aktualizacja: 24.02.2022 16:06

Najnowsza praca opublikowana na łamach "Nature Communications Earth and Environment" odkrywa tajemnicę asteroidy Kamo'oalewa krążącej w okolicy Ziemi. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Arizony, może być ona fragmentem Księżyca.

Kamo'oalewa to quasi-satelita, czyli asteroida, która krąży wokół Słońca, ale w bliskiej odległości od Ziemi. Tego typu obiekty są zwykle bardzo trudne do obserwacji, dlatego naukowcy niewiele wiedzą na ich temat. Sama Kamo'oalewa została odkryta przez teleskop Pan-STARRS na Hawajach w 2016 roku. Ma średnicę od 45 do 58 metrów i zbliża się do naszej planety na odległość mniej więcej 14,48 mln km. 

Kamo'oalewa może być obserwowana jedynie przez kilka tygodni w roku i tylko przez jeden z największych teleskopów na Ziemi, czyli Large Binocular Telescope, który znajduje się Mount Graham w południowej Arizonie. Badania nad tajemniczym obiektem musiały zostać dodatkowo przerwane ze względu na pandemię COVID-19. 

W końcu naukowcy pod kierownictwem Bena Sharkey'a zaobserwowali znaczące szczegóły, które mogą wyjaśnić tajemnicę pochodzenia niecodziennego obiektu. Zespół jest zdania, że asteroida może być fragmentem Księżyca, ponieważ widmo, czyli wzór światła odbitego od asteroidy, pasuje do skał księżycowych z misji NASA Apollo. Na razie jednak nie udało się ustalić, kiedy mogło dojść do oderwania się fragmentu Srebrnego Globu.

Jednak specyficzne widmo to nie jedyny trop, który nakierował badaczy na teorię o pochodzeniu asteroidy Kamo'oalewa. Kolejnym była orbita - podobna do ziemskiej, ale z mniejszym nachyleniem, co, jak zaznaczają naukowcy, nie jest typowe dla planetoid bliskich Ziemi. 

- Jest bardzo mało prawdopodobne, że asteroida bliska Ziemi spontanicznie przejdzie na orbitę quasi-satelitarną, jak Kamo'oalewa - wyjaśniła Renu Malhotra, współautorka badania. - Nie pozostanie na tej orbicie zbyt długo, bo na około 300 lat. Szacujemy, że przybyła tutaj około 500 lat temu.

Jeżeli wyniki wstępnych badań się potwierdzą, to Kamo'oalewa będzie pierwszą znaną asteroidą, która powstała po oderwaniu się fragmentu Księżyca. Zdaniem naukowców może to być ważny krok na drodze do lepszego zrozumienia historii naszej planety oraz jej naturalnego satelity. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)