Ziemia będzie mieć drugi księżyc? Zbudują go Chińczycy

Chiny zamierzają umieścić na ziemskiej orbicie sztuczny księżyc, który zastąpiłby w nocy latarnie uliczne. Pekin zakłada, że uda się to zrealizować jeszcze w tym roku.

Ziemia będzie mieć drugi księżyc? Zbudują go Chińczycy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Matt Cardy
Adam Gaafar

Pierwsze wzmianki o chińskim projekcie pojawiły się już w 2018 roku. Jak donosił wówczas dziennik The People’s Daily, odpowiedzialny za budowę sztucznego satelity Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Company (CASC) zakłada, że będzie on osiem razy jaśniejszy od prawdziwego Księżyca w pełni. Pierwotnie Chińczycy chcieli zrealizować ten plan do końca ub.r., ale prace nad projektem przedłużyły się.

Zgodnie z założeniami, sztuczny księżyc miałby zastąpić latarnie uliczne w mieście Chengdu. Władze twierdzą, że w ten sposób będzie można zaoszczędzić energię, a miasto stanie się bardziej ekologiczne. Pomysłodawcy przekonują, że satelita będzie w stanie oświetlić obszary o szerokości od 9,5 do 80 km. Wu Chunfeng, przewodniczący CASC, mówił kilka lat temu, że rozpoczęto już pierwsze testy. Docelowo sztuczny satelita znajdzie się na ziemskiej orbicie do końca 2021 roku.

Sztuczny księżyc wzbudza kontrowersje

Nie wszyscy są jednak zachwyceni pomysłem Państwa Środka. Eksperci zwracają uwagę, że sztuczny księżyc doprowadzi do zwiększenia zanieczyszczenia świetlnego, które może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Badania pokazują, że nadmiar światła w nocy  zakłóca sen , co wiąże się z kolei ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów, otyłości i depresji.

Sztuczny satelita nad Chengdu może mieć również wpływ na ekosystem – np. zaburzyć naturalny cykl dobowy zwierząt. Naukowcy wskazują, że nietoperze są mniej aktywne na obszarach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie świetlne, a ptaki i żółwie, które wykorzystują światło do nawigacji, mogą poczuć się zdezorientowane. Dodatkowe oświetlenie może zakłócić też cykl życiowy roślin.

Chińczycy nie zamierzają jednak poprzestać na sztucznym księżycu. Pekin przewiduje, że w ciągu dekady ludzkość opanuje technologię fuzji jądrowej, która pozwoli pozyskać nowe źródła taniej energii. Gdy się to stanie, na naszej orbicie mają pojawiać się sztuczne słońca.

Źródło artykułu:WP Tech
chinywiadomościksiężyc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (66)