Trwa ładowanie...

Bitcoin na 50-letnim komputerze z programu Apollo? Sprawdził, jaki efekt

Bitcoin zużywa większą ilość energii, niż całe państwa. Ludzie zajmują się jego kopaniem niemal na całym świecie. Potrzebny jest jednak dobry komputer. Co gdyby spróbować na starym sprzęcie? Amerykański haker uruchomił algorytm obliczeniowy na ponad 50-letnim komputerze programu Apollo. Skoro polecieliśmy za jego pomocą na Księżyc, jak poradzi sobie z Bitcoinem?
Share
Bitcoin na starym komputerze? Da się!
Bitcoin na starym komputerze? Da się!Źródło: Zrzut ekranu
d1e3rh7

Bitcoin można "wydobywać" na wszystkich urządzeniach, ale czy aby na pewno? Apollo Guidance Computer – tak nazywa się sprzęt, który zabrał nas na Księżyc. Komputery o tej nazwie powstały w latach 60-tych. Posłużyły w trakcie misji Apollo, chociaż ich moc obliczeniowa była o wiele słabsza, niż ta w dzisiejszych smartfonach. Jak poradzą sobie z kryptowalutami?

Bitcoin na komputerze Apollo. Kopanie zajmie całą wieczność

    righto.com
Źródło: righto.com, Fot: Ken Shirriff

Bitcoin kontra stara maszyna. Komputer programu Apollo powstał w epoce, gdy takie sprzęty zajmowały całe pomieszczenia. Ten z kolei był zaskakująco niewielki. W tej chwili na świecie istnieje tylko jeden działający egzemplarz Apollo Guidance Computer. Odpowiada za niego człowiek o nazwisku Ken Shirriff. To tzw. "hardware hacker", którego pasją jest restaurowanie najstarszych komputerów. Naprawił AGC i postanowił go przetestować. Zaprogramował specjalny algorytm symulujący kopanie Bitcoinów.

Jak przeczytamy na blogu Amerykanina, zajął się zadaniem z czystej ciekawości. Niewielka moc obliczeniowa była wystarczająca, żeby wylądować na Księżycu. Nie wystarczy jednak na obliczenie choćby jednego bloku Bitcoinów. Cała operacja zajęłaby około kwintyliona lat, czyli mniej więcej milion razy dłużej, niż istnieje cały Wszechświat.

d1e3rh7

Przeczytaj też: "Przed naszym Wszechświatem mogły istnieć inne. Naukowcy mają na to dowody".

Bitcoin nie jest tu dobrym pomysłem. Jak działa komputer programu Apollo?

Apollo Guidance Computer nie posiada mikroprocesora. Jako jeden z pierwszych komputerów w historii posiadał jednak układy scalone. Bitcoin wymagał tu zaprojektowania specjalnego algorytmu i dostosowania go do kodu maszynowego urządzenia. To już kolejny projekt hakera, który wcześniej odrestaurował sprzęt Xerox Alto z lat 70-tych. To pierwszy komputer z systemem graficznym, który posiadał też pierwszą myszkę.

Bitcoin jest znacznie bardziej dochodowy, jeśli korzystamy z dobrego sprzętu. Jego kopanie sprawdzi się nawet zamiast pracy. Przekonali się o tym obywatele Wenezueli, która jest pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym. Warto jednak uważać. Kurs tej kryptowaluty często się waha, a giełdy, które ją wymieniają często upadają. Ostatnio stało się tak np. z BitMarketem.

d1e3rh7

Podziel się opinią

Share
d1e3rh7
d1e3rh7
Więcej tematów