ycipk-2wvuaq
ycipk-2wvuaq

Bitcoin - Najnowsze informacje

Bitcoin to wirtualna waluta, która nazywana jest "złotem jutra" Fotolia
Podziel się

Bitcoin to najpopularniejsza wirtualna waluta wykorzystywana do finalizowania transakcji internetowych.

ycipk-2wvuaq

Historia

Bitcoin (inaczej bitmoneta) powstała w 2009 roku. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny z jej wprowdzenie – twórca lub twórcy posługują się pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Pierwszy blok Bitcoinów nazywany jest Genesis block albo Block 0. Tydzień później wypuszczono kolejny blok, a do końca 2009 roku na rynku było 1,62 miliona Bitcoinów.

W 2011 roku organizacje, m.in. Wikileaks, zaczęły przyjmować bitcoiny w ramach darowizn. Rok później Gavin Andresen, Jon Matonis, Patrick Murck, Charlie Shrem i Peter Vessenes założyli Fundację Bitcoin, mającą na celu rozwój bitcoinów. W tym samym roku waluta zaczęła być akceptowana przez Wordpressa.

Rok później University of Nicosia zapowiedział, że zaakceptuje zapłatę czesnego w walucie bitcoin, nazywając ją „złotem jutra”. Tego samego roku w Kanadzie uruchomiono pierwszy bankomat na bitcoiny, w którym można wymienić gotówkę na bitcoiny lub wypłacić za nie gotówkę. W 2014 bitcoinami można było płacić za zakup gier Xbox i oprogramowanie Windows w sklepach Microsoftu.

ycipk-2wvuaq

Właściciel

Bitcoiny nie mają właściciela, banku centralnego ani mennicy. Walutę stworzył Satoshi Nakamoto, który prawdopodobnie jest właścicielem 3/4 wszystkich bitcoinów, które jednak nie zostały jeszcze wypusczone na rynek, jednakże są to tylko spekulacje. Nakamoto nie ujawnił swojej tożsamości, a wszelkie domniemania są oparte jedynie na domysłach.

Działalność

Bitcoiny tworzy ciąg wygenerowanych znaków – cyfr i liter, które są połączone ze sobą za pomocą szyfrującego algorytmu. Jeden bitcoin można podzielić na 100 000 000 mniejszych jednostek. Najmniejsza jednostka jest określana jako Satoshi. Nie są przechowywane nigdzie fizycznie – salda znajdują się w publicznych księgach w chmurach. Bitcoiny umożliwiają dokonywanie natychmiastowych transakcji w technologii peer-to-peer.

Historia transakcji jest jawna i dostępna dla każdego, jednak sama waluta nie jest przypisana imiennie – użytkownicy mogą zachować pełną anonimowość, co utrudnia zidentyfikowanie osób przeprowadzających operacje finansowe. Wielu specjalistów uważa, że cyfrowa waluta jest przyszłością rynku finansowego.

ycipk-2wvuaq

Status prawny tej wirtualnej waluty jest niejasny i w dużej mierze uzalezniony od kraju. W Polsce nie uznaje się bitcoinów za legalną walutę. Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego przestrzegają przed wirtualnymi walutami typu Bitcoin, ponieważ zaburzają one stabilność rynku finansowego, przez co jest on bardziej podatny na oszustwa. W Tajlandii i Wenezueli dokonywanie transakcji przy użyciu Bitcoinów są zabronione, natomiast w Niemczech i Finlandii ta abstrakcyjna waluta jest w pełni legalna.

Wartość

Wartość bitcoin szacuje się na 45 miliardów dolarów, z czego w obiegu jest cały czas 7 miliardów dolarów.

ycipk-2wvuaq
ycipk-2wvuaq
ycipk-2wvuaq