Trwa ładowanie...
d4gvo77

Bitcoin

Najnowsze informacje
Bitcoin to wirtualna waluta, która nazywana jest "złotem jutra" Fotolia

Bitcoin to najpopularniejsza wirtualna waluta wykorzystywana do finalizowania transakcji internetowych.

Historia

Bitcoin (inaczej bitmoneta) powstała w 2009 roku. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny z jej wprowdzenie – twórca lub twórcy posługują się pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Pierwszy blok Bitcoinów nazywany jest Genesis block albo Block 0. Tydzień później wypuszczono kolejny blok, a do końca 2009 roku na rynku było 1,62 miliona Bitcoinów.

W 2011 roku organizacje, m.in. Wikileaks, zaczęły przyjmować bitcoiny w ramach darowizn. Rok później Gavin Andresen, Jon Matonis, Patrick Murck, Charlie Shrem i Peter Vessenes założyli Fundację Bitcoin, mającą na celu rozwój bitcoinów. W tym samym roku waluta zaczęła być akceptowana przez Wordpressa.

Rok później University of Nicosia zapowiedział, że zaakceptuje zapłatę czesnego w walucie bitcoin, nazywając ją „złotem jutra”. Tego samego roku w Kanadzie uruchomiono pierwszy bankomat na bitcoiny, w którym można wymienić gotówkę na bitcoiny lub wypłacić za nie gotówkę. W 2014 bitcoinami można było płacić za zakup gier Xbox i oprogramowanie Windows w sklepach Microsoftu.

Właściciel

Bitcoiny nie mają właściciela, banku centralnego ani mennicy. Walutę stworzył Satoshi Nakamoto, który prawdopodobnie jest właścicielem 3/4 wszystkich bitcoinów, które jednak nie zostały jeszcze wypusczone na rynek, jednakże są to tylko spekulacje. Nakamoto nie ujawnił swojej tożsamości, a wszelkie domniemania są oparte jedynie na domysłach.

Działalność

Bitcoiny tworzy ciąg wygenerowanych znaków – cyfr i liter, które są połączone ze sobą za pomocą szyfrującego algorytmu. Jeden bitcoin można podzielić na 100 000 000 mniejszych jednostek. Najmniejsza jednostka jest określana jako Satoshi. Nie są przechowywane nigdzie fizycznie – salda znajdują się w publicznych księgach w chmurach. Bitcoiny umożliwiają dokonywanie natychmiastowych transakcji w technologii peer-to-peer.

Historia transakcji jest jawna i dostępna dla każdego, jednak sama waluta nie jest przypisana imiennie – użytkownicy mogą zachować pełną anonimowość, co utrudnia zidentyfikowanie osób przeprowadzających operacje finansowe. Wielu specjalistów uważa, że cyfrowa waluta jest przyszłością rynku finansowego.

Status prawny tej wirtualnej waluty jest niejasny i w dużej mierze uzalezniony od kraju. W Polsce nie uznaje się bitcoinów za legalną walutę. Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego przestrzegają przed wirtualnymi walutami typu Bitcoin, ponieważ zaburzają one stabilność rynku finansowego, przez co jest on bardziej podatny na oszustwa. W Tajlandii i Wenezueli dokonywanie transakcji przy użyciu Bitcoinów są zabronione, natomiast w Niemczech i Finlandii ta abstrakcyjna waluta jest w pełni legalna.

Wartość

Wartość bitcoin szacuje się na 45 miliardów dolarów, z czego w obiegu jest cały czas 7 miliardów dolarów.

d4gvo77
d4gvo77
d4gvo77
Więcej tematów
d4gvo77