Bill Gates: pandemia koronawirusa w bogatych krajach skończy się pod koniec 2021 roku
Bill Gates po raz kolejny zabrał głos w sprawie pandemii koronawirusa. Zdaniem miliardera, powrót do normalności w bogatych krajach nastąpi pod koniec 2021 roku. Twórca Microsoftu wypowiedział się także na temat leków opartych na przeciwciałach.
Bill Gates w rozmowie z "Wall Street Journal" podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi pandemii koronawirusa. Zdaniem twórcy Microsoftu, najbogatsze kraje powrócą do stanu bliskiego normalności pod koniec przyszłego roku. Filantrop zaznacza, że warunkiem opanowania sytuacji jest opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.
Kuba Jankowski sprawdza: T-Mobile na kartę w zupełnie nowym wydaniu
Miliarder wyjaśnia, że w przypadku krajów mniej rozwiniętych, walka z pandemią potrwa dłużej. Wynika to głównie z braku odpowiednich środków na samodzielne prowadzenie masowych programów szczepień. W dodatku, biedniejsze państwa mogą mieć spore problemy z szybkim zakupem preparatu zaraz po jego wynalezieniu.
Gates jest zdania, że ludzie z całego świata będą sięgali głównie po szczepionkę wynalezioną na zachodzie. Wśród najpoważniejszych kandydatów do opracowania skutecznego preparatu przeciwko COVID-19 wymienia się obecnie koncerny: AstraZeneca, Pfizer i BionTech. Miliarder podkreśla, że choć prace nad szczepionką prowadzą również Chińczycy i Rosjanie, to żaden z ich leków nie jest badany w tzw. trzeciej fazie, pod nadzorem wiarygodnego regulatora.
Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy
Filantrop wypowiedział się również na temat leków na bazie przeciwciał. Jego zdaniem, tego typu środki mogą znacząco wpłynąć na spadek śmiertelności wśród ludzi zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Jednym z koncernów pracujących nad tego typu lekarstwami jest amerykańska firma Regeneron Pharmaceuticals, której preparat był ostatnio testowany na Donaldzie Trumpie.
Przypomnijmy, że zdaniem WHO, pierwsza szczepionka na koronawirusa może zostać opracowana do końca tego roku, jednak finalizacja badań oraz zatwierdzenie preparatu nie spowodują zakończenia pandemii. Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, że niezwykle ważnym etapem będzie produkcja leku oraz rozprowadzenie go po całym świecie, a także przekonanie ludzi do tego, że warto się zaszczepić.