WHO: koronawirus spowodował, że w Europie narasta apatia i zmęczenie

Koronawirus sprawił, że w Europie narasta apatia i zmęczenie - ostrzega dr Hans Henri Kluger z WHO. Ekspert ma nadzieję, że mieszkańcy Starego Kontynentu będą w stanie na nowo podjąć walkę z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19.

WHO: w Europie narasta apatia i zmęczenie pandemią koronawirusa
WHO: w Europie narasta apatia i zmęczenie pandemią koronawirusa
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.10.2020 17:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus wciąż stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi na całym świecie. W ostatnich dwóch tygodniach, choroba COVID-19 diagnozowana jest średnio u 266 tysięcy osób dziennie. Z powodu przegranej walki z infekcją, każdego dnia umiera ok. 3,8 tys. zakażonych.

Jak informuje BBC News, w niektórych regionach Europy "pandemiczne zmęczenie" dotknęło nawet 60 procent populacji. Wiele osób traci motywację do przestrzegania restrykcji związanych z ochroną przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wśród mieszkańców Starego Kontynentu zaobserwowano także narastanie apatii.

- "Pandemiczne zmęczenie" jest typowe na tym etapie rozwoju sytuacji kryzysowej. Od wybuchu pandemii mieszkańcy regionu europejskiego podjęli ogromny wysiłek, by powstrzymać COVID-19 - wyjaśnia dyrektor WHO na region europejski dr Hans Henri Kluger.

Ekspert przyznaje, że koszty walki z koronawirusem, zarówno społeczne, jak i ekonomiczne były ogromne, co przyczyniło się do tego, że wielu ludzi jest wyczerpanych obecną sytuacją. - To naturalne i trudne do uniknięcia, że ogarnia nas apatia i brak motywacji - dodał dr Kluger.

Specjalista ma jednak nadzieję, że mieszkańcy Europy kolejny raz staną do walki z rozwijającą się pandemią. Zaznaczył, że decydenci powinni liczyć się ze zdaniem opinii publicznej przy podejmowaniu różnych rozwiązań.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pomimo wielu trudności apeluje o wzmożenie wysiłku w zmaganiach z pandemią. Zdaniem ekspertów, przestrzeganie zasad może uchronić społeczeństwo przed zwiększeniem tempa rozprzestrzeniania się wirusa.

Przypomnijmy, że od początku wybuchu pandemii, koronawirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano już u ponad 35,5 mln osób. Z powodu COVID-19 zmarło już blisko 1,05 mln zakażonych.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościkoronawiruswho
Komentarze (158)