Bill Gates ma pomysł na pokonanie pandemii. Jest wart miliardy dolarów

Bill Gates ma pomysł na pokonanie pandemii. Jest wart miliardy dolarów

Bill Gates ma pomysł na pokonanie pandemii. Jest wart miliardy dolarów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nicolas Liponne
Adam Gaafar
04.11.2021 13:55, aktualizacja: 24.02.2022 16:10

Bill Gates już kilka lat temu ostrzegał, że świat nie jest gotowy na następną pandemię. Teraz miliarder przedstawił pomysł, który może w jego ocenie pomóc w walce z kolejnymi groźnymi patogenami. Wdrożenie tego planu jest jednak bardzo kosztowne.

Podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy think tanku Policy Exchange, Gates podzielił się swoimi przemyśleniami na temat walki z pandemią z Jeremym Huntem, byłym ministrem zdrowia Wielkiej Brytanii. Na wstępie zaznaczył, że projekty mające na celu ulepszenie szczepionek, terapii i testów diagnostycznych są potrzebne, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się kolejnego patogenu.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że chociaż szczepionki przeszły długą drogę, nadal są używane głównie jako środek minimalizujący ciężki przebieg choroby, a nie blokujące jej transmisję. W ocenie współzałożyciela Microsoftu obecne działania mogą okazać się niewystarczające w obliczu kolejnych groźnych patogenów.

– Potrzebny jest globalny wysiłek badawczy o wartości dziesiątek miliardów dolarów, aby zapewnić lepsze przygotowanie świata na następną pandemię, która może być znacznie gorsza niż COVID-19 – powiedział Gates, cytowany przez serwis The Guardian.

Gates wzywa do utworzenia grupy zadaniowej WHO

Stwierdził ponadto, że "całkowicie przerażająca" liczba ofiar śmiertelnych i szkody gospodarcze wyrządzone przez koronawirusa powinny skłonić osoby decyzyjne do przeznaczania większych funduszy na projekty badawcze zmierzające do ulepszenia szczepionek.

– Nie mieliśmy szczepionek blokujących transmisję. Mamy szczepionki, które pomagają w utrzymaniu zdrowia, ale tylko nieznacznie zmniejszają przenoszenie wirusa. Potrzebujemy nowego sposobu tworzenia szczepionek – argumentował Gates.

Następnie stwierdził, że potrzebne jest utworzenie globalnej grupy zadaniowej ds. pandemii na poziomie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przyznał przy tym, że powołanie takiego zespołu wymagałoby przeznaczania ok. miliarda dolarów rocznie na badania.

Bill Gates calls for $1 billion WHO pandemic task force to carry out “germ games”

Wspominana grupa zadaniowa miałaby sprawować nadzór pandemiczny oraz prowadzić coś, co Gates nazwał "grą z zarazkami". W założeniach miliardera poszczególne państwa miałyby ćwiczyć reakcje na wydarzenia, które mogą wywołać kolejny kryzys. Jako przykład takiego wydarzenia Gates podał bioterrorystę, który rozprzestrzenia ospę na 10 lotniskach.

Gates mówi o przyszłości szczepionek

– Są naturalnie wywołane epidemie i takie spowodowane bioterroryzmem, które mogą być nawet znacznie gorsze niż to, czego doświadczyliśmy dzisiaj – powiedział Gates. I dodał: – Postęp w naukach medycznych powinien dać nam jednak narzędzia, które możemy zrobić znacznie lepiej. Można więc pomyśleć, że to będzie nasz priorytet. W przyszłym roku trzeba będzie dokonać tych przydziałów i wśród powinien się znaleźć projekt globalnej grupy zadaniowej ds. pandemii.

Zdaniem Gatesa należy skoncentrować się m.in. na sposobach wytwarzania tanich szczepionek, tworzeniu dużych fabryk do ich produkcji oraz "wykorzenianiu" grypy i przeziębienia. Podkreślił, że niektóre szczepionki mogłyby zostać zastąpione przez "mały plasterek nakładany na ramię", z którego czerpalibyśmy korzyści w okresie bez pandemii. Podczas rozmowy Gates wyraził nadzieję, że za pięć lat napisze książkę, w której będzie mógł stwierdzić, iż tym razem świat jest przygotowany na następną pandemię.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (690)