"Pojawi się na pewno". Szef WHO mówi o kolejnym groźnym wirusie

"Pojawi się na pewno". Szef WHO mówi o kolejnym groźnym wirusie

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus
Źródło zdjęć: © East News | FABRICE COFFRINI
Adam Gaafar
01.11.2021 13:25

Nawet jeśli zakończymy tę pandemię, musimy wyciągnąć z niej lekcję i przygotować się na następną. Z punktu widzenia biologii nie ma wątpliwości, że w pewnym momencie pojawi się kolejny wirus, którego po prostu nie możemy powstrzymać – powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas spotkania z ministrami zdrowia i finansów G20 w Rzymie.

Podczas spotkania, które odbyło się w piątek 29 października, szef WHO podkreślił, że społeczność międzynarodowa musi przygotować się na pojawienie kolejnego wirusa, wykryć go i odpowiednio szybko zareagować. W jego ocenie można to osiągnąć na trzy sposoby: poprzez odpowiednie zarządzanie, finansowanie oraz dzięki odpowiednio wzmocnionej WHO.

Jak przygotować się na kolejne pandemie?

– Zagrożenia wysokiego szczebla wymagają zaangażowania politycznego na wysokim szczeblu, dlatego zachęcamy do wsparcia idei ustanowienia Rady Finansowania Zagrożeń Zdrowotnych – mówił do zgromadzonych Ghebreyesus. Przypomniał również, że na świecie występuje nierówny dostęp do szczepionek przeciwko COVID-19; jak dotąd pełne szczepienie przyjęło 36 proc. globalnej populacji. W Afryce wskaźnik ten wynosi zaledwie 6 proc.

Aby spójnie przeciwdziałać zagrożeniom, które mogą pojawić się w przyszłości, szef WHO wezwał przywódców krajów G20 do poparcia pomysłu zawarcia prawnie wiążącego porozumienia międzynarodowego ws. przygotowania i reagowania na pandemie. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na zaplanowanej w tym miesiącu specjalnej sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

Niedawno Ghebreyesus zwracał uwagę, że świat posiada obecnie wszystkie niezbędne narzędzia, w tym medyczne, aby pokonać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. W jego opinii środki te nie są jednak wykorzystywane we właściwy sposób.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)