Bezzałogowe ciężarówki w przyszłym tygodniu pojawią się na holenderskich autostradach!

Bezzałogowe ciężarówki w przyszłym tygodniu pojawią się na holenderskich autostradach!

Bezzałogowe ciężarówki w przyszłym tygodniu pojawią się na holenderskich autostradach!
Źródło zdjęć: © chip.pl
04.02.2015 09:51, aktualizacja: 04.02.2015 10:15

Ogromne ciężarówki bez kierowcy na publicznej autostradzie? Tak. 9 lutego firma Scania zaprezentuje swój najnowszy system o nazwie "platooning", dzięki któremu cały konwój ciężarówek prowadzony będzie przez jednego kierowcę.

Eksperymentalny konwój wyjedzie na autostradę A28 z miejscowości Zwolle (w której mieści się fabryka marki Scania), żeby zrobić "pokazową rundkę" po okolicy. Idea jest dosyć prosta: żywy kierowca jedzie w pierwszej, otwierającej konwój ciężarówce, a reszta pojazdów, sterowana bezzałogowo, zachowując minimalny odstęp podąża jego śladem. Dzięki rozwiązaniu firmy Scania transport drogowy stanie się tańszy: po pierwsze pensję dostawać będzie tylko jeden kierowca, po drugie - minimalny odstęp pomiędzy cieżarówkami znacznie zmniejszy ilość spalanego paliwa (dzięki mniejszemu oporowi powietrza).

Planowany na 9 lutego pokaz to jak na razie jednorazowy występ zorganizowany z myślą o holenderskim rządzie i Komisji Europejskiej. Scania chce bowiem przekonać wszystkie europejskie kraje do tego, że ich rozwiązanie jest bezpieczne i może być stosowane na terenie całej Unii Europejskiej. O ile oczywiście wszystkie państwa członkowskie przygotują odpowiednie przepisy, zezwalające na bezzałogowy transport drogowy.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Jeszcze jeden sposób na darmowy Windows 10!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (525)