Bezsensowny spór NASK. Nie podał list publicznych domen, bo nie, a sąd uchylił decyzję

Bezsensowny spór NASK. Nie podał list publicznych domen, bo nie, a sąd uchylił decyzję
Źródło zdjęć: © East News | Grzegorz Krzyzewski/REPORTER
Grzegorz Burtan

03.08.2018 13:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ważny wyrok w sprawie domen rządowych. Fundacja ePaństwo zapytała NASK o udostępnienie listy wszystkich zarejestrowanych domen gov.pl. Ten odmówił. Sprawa trafiła do sądu, a ten uchylił decyzję instytucji.

Jak czytamy na stronie Fundacji, jej przedstawicieli planowali stworzyć narzędzie zbierające i archiwizujące treści, które znalazły się na stronach instytucji publicznych. Serwis GovBackUp " będzie umożliwiał śledzenie jakie, często niewygodne dla siebie, informacje są usuwane przez urzędy", czytamy na stronie Fundacji.

Domenami gov.pl zarządza Naukowo-Akademicka Sieć Komputerowa. Fundacja zgłosiła się do niej z prośbą o przekazanie listy wszystkich dostępnych stron. Instytucja odmówiła, powołując się na szereg nie do końca zrozumiałych argumentów. Pierwszym z nich było to, że adres nie jest informacją publiczną, chociaż orzecznictwo z 2004 roku wskazywało inaczej. Drugi jest taki, że adres to tajemnica przedsiębiorcy, chociaż mowa o instytucji publicznej. W końcu zasugerowany petentom, by pytać każdą z setek instytucji samemu.

Dlatego Fundacja ePaństwo wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uchylił NASK, stwierdzając, że niedokładnie uzasadniono odmowę udzielenia informacji. Potwierdzono też, że lista domen jest informacją publiczną. Jak napisał przedstawiciel Fundacji, Krzyszto Izdebski, czeka teraz na ruch ze strony oficjeli NASK.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)