Belka czy głośniki? Kino domowe do małych i dużych salonów

Belka czy głośniki? Kino domowe do małych i dużych salonów

Belka czy głośniki? Kino domowe do małych i dużych salonów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
04.04.2019 13:23, aktualizacja: 04.04.2019 13:59

Nowoczesna technologia pozwala cieszyć się prawdziwie kinowymi wrażeniami w domowym zaciszu. Kiepskiej jakości filmy odchodzą w niepamięć, teraz zależy nam na ostrym obrazie i doskonałym dźwięku. Dzięki temu oglądanie to sama przyjemność.

Powoli rezygnujemy z oglądania telewizji "z doskoku". Zarówno rozwój sprzętu RTV, jak i większe możliwości wyboru, takie jak choćby filmy i seriale na życzenie skłaniają do tego, by od czasu do czasu urządzać sobie dłuższy seans z prawdziwego zdarzenia.

Jak dopasować kino domowe do pomieszczenia

Przed samym zakupem musisz zdać sobie sprawę z tego, jak dużą przestrzeń planujesz poświęcić na stworzenie miejsca do oglądania. Odstęp pomiędzy poszczególnymi głośnikami powinien wynosić około dwóch metrów. O ile w przypadku pięciu głośników nie powinno być z tym problemów, to jednak większe zestawy wymagają dużej przestrzeni.

W przypadku kin domowych często spotykamy się z oznaczeniem 5.1 oraz 7.1. Pierwsza z cyfr informuje nas, ile głośników o pełnym zakresie częstotliwości dźwięku zawiera zestaw, druga to informacja to liczba subwooferów czyli głośników, które obsługują niskie częstotliwości. Subwoofer odróżnia się on od reszty komponentów zdecydowanie szerszą membraną i większą mocą. Jeśli chcesz uzyskać perfekcyjną przestrzenność dźwięku podczas seansu lub słuchania muzyki, lepiej zdecydować się na zestaw 7.1. Najbardziej wymagający melomani i kinomani mogą pokusić się o dużo droższy zestaw 11.2.

Sercem każdego kina domowego jest amplituner odpowiadający za przetwarzanie sygnałów cyfrowych w analogowe. Istotnym parametrem, który jest kluczowy do zachowania dobrej jakości dźwięku, jest moc wyjściowa. Powinna mieścić się w granicach 100-150 W na głośnik. Pamiętaj, że mniejsze pomieszczenia nie wymagają zbyt wysokiej mocy, jeśli przedobrzysz, efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Kwestia ustawienia

Zakup kina domowego musi wiązać się z zaaranżowaniem odpowiedniej przestrzeni do oglądania. Aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał, głośniki należy rozstawić zgodnie z akustyką pomieszczenia. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste - na to, jak rozchodzi się dźwięk, wpływa nie tylko kształt pomieszczenia, ale również meble ustawione w pomieszczeniu, w którym chcesz zainstalować swoje kino.

Głośnik centralny odpowiada za wszystkie dialogi i to, co dzieje się na pierwszym planie. Powinien więc być ustawiony jak najbliżej telewizora tak, by był skierowany w stronę słuchacza.

Kolumny przednie odzwierciedlają dźwięki otoczenia, które słyszymy z przodu. Powinny być ustawione po obu stronach głośnika centralnego w takiej samej odległości i skierowane nieco "do siebie" - tak, by dźwięk płynnie docierał do osoby siedzącej.

Głośniki tylne nadają dźwiękowi wrażenia przestrzenności i odpowiadają za emisję dźwięków znajdujących się za punktem kamery. Kino domowe w wersji 7.1 ma na wyposażeniu również dwa dodatkowe głośniki do ustawienia po bokach, które pełnią podobną funkcję.

Obraz
© iStock.com | ronstik

Belka zamiast kolumn

Jeśli planujesz dokupienie nagłośnienia do mniejszego pokoju, zamiast kina domowego lepiej będzie postawić na praktyczny soundbar. Sprzęt różni się od kina domowego przede wszystkim budową. Zamiast kilku kolumn do rozstawienia w różnych miejscach masz do dyspozycji praktyczną belkę, którą należy położyć pod telewizorem. Czasem można znaleźć zestawy z głośnikiem, który należy ustawić za miejscem, w którym oglądasz film.

Urządzenia cechuje nieco mniejsza moc niż pełnowymiarowe kino domowe, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. W dodatku nie musisz obawiać się o przeciąganie kabli listwami przypodłogowymi, wszystkie przewody będą skrzętnie ukryte. Ich koszt jest również nieporównywalnie mniejszy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)