Kilka głośników czy jedna "belka"? Kino domowe do każdego salonu

Kilka głośników czy jedna "belka"? Kino domowe do każdego salonu

Kilka głośników czy jedna "belka"? Kino domowe do każdego salonu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
06.04.2018 13:02, aktualizacja: 06.04.2018 15:09

Doskonała jakość dźwięku i obrazu to podstawa udanego domowego seansu. By to osiągnąć, nie wystarczy dobry telewizor, warto jeszcze pomyśleć o dodatkowym nagłośnieniu. Trzeba więc zdecydować: soundbar czy kino domowe.

Żaden z tych sprzętów nie sprawdzi się w każdych warunkach, na szczęście wzajemnie się uzupełniają. Tam gdzie soundbar nie zda egzaminu, przyda się kino domowe i odwrotnie. Sprawdź, co będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem.

Jeden moduł czy kilka głośników?

Różnica między soundbarem a kinem domowym tkwi w ich budowie. Standardowy zestaw, który znamy chociażby ze sklepowych półek, składa się z pięciu głośników – trzech przednich i dwóch tylnych, oraz jednostki centralnej. Soundbar to sposób na dobrą jakość dźwięku bez dodatkowych kabli. Niewielka "belka" dopasuje się do małego pomieszczenia, a dźwięk wypływający z kilku skierowanych w różne strony głośników daje wrażenie przestrzenności.

Obraz
© flickr.com

Jakość dźwięku

Największe zestawy kina domowego, które zapewniają jakość dźwięku porównywalną z prawdziwą salą kinową, kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Sprzęty w bardziej przystępnych cenach są nieco łatwiejsze w montażu, a również oferują bardzo dobrą jakość dźwięku. Dwa głośniki umieszczone za kanapą sprawiają, że dźwięk jest bardziej przestrzenny, odpowiadają bowiem za wszystkie efekty tła, podczas gdy te przednie i centralny skupiają się głównie na dialogach. Dodatkowy subwoofer odpowiada za "ciężkie" dźwięki, czyli na przykład uderzenia i odgłosy bębnów. Tym samym nadaje ścieżce dźwiękowej więcej głębi.

Soundbar posiada głośniki ustawione w jednej linii, ich kąt nachylenia sprawia, że dźwięk odbija się od ścian, otaczając widzów. Tylko w zamkniętych pomieszczeniach jesteśmy w stanie wyciągnąć z niego pełnię możliwości. Podobnie jak w przypadku kina domowego głośniki centralne odpowiadają za dialogi, podczas gdy te boczne, skierowane na ścianę emitują głównie dźwięki otoczenia.

Wielkość mieszkania

To pierwszy aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze swojego kina domowego. Posiadacze niewielkich salonów często są "skazani" na zakup kompaktowego soundbara. Daje on o wiele większe możliwości rozmieszczenia, a przy tym jest bardzo dyskretny. Możesz ustawić go nad lub pod telewizorem, a nawet zawiesić na ścianie. Najlepiej sprawdzi się w pokojach, których powierzchnia nie przekracza 15 m kw., a więc sypialniach i niewielkich salonach. Musisz jednak zadbać o to, by dźwięk rozchodził się równomiernie. Profesjonalne kino domowe zajmuje o wiele więcej miejsca, a także sprawia większą trudność w montażu, ze względu na dodatkowe kable. Aby je zatuszować, trzeba przygotować się na mały remont.

Cena

Kina domowe to zdecydowanie większy wydatek. Ich koszt sięga kilku tysięcy złotych. W zamian otrzymujesz profesjonalne nagłośnienie i efekt rodem z kinowej sali. Dobrej jakości soundbar można natomiast kupić za połowę tej ceny. Jeśli więc nie chcesz wydawać mnóstwa pieniędzy na nagłośnienie, lepiej zainwestować kilkaset złotych w przydatną "belkę".

Obraz
© iStock.com

Telewizor to tylko część kina domowego. Liczy się również doskonała oprawa dźwiękowa. Odpowiedź na pytanie "soundbar czy kino domowe" nie jest prosta, warto mieć na uwadze kilka czynników.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)