Będą zmiany w nadawaniu telewizji. Nie strać dostępu, UKE podpowiada, jaki TV kupić

Będą zmiany w nadawaniu telewizji. Nie strać dostępu, UKE podpowiada, jaki TV kupić

Będą zmiany w nadawaniu telewizji. Nie strać dostępu, UKE podpowiada, jaki TV kupić
Źródło zdjęć: © Fotolia | Sergey Ryzhov
22.01.2020 09:57

W najbliższych latach naziemna telewizja zmieni standard nadawania. Dotychczasowy będzie wyparty przez DVB-T2. Wprowadzenie nowego typu sygnału nie dotyczy tylko naszego kraju, a całej Unii Europejskiej. UKE podpowiada, jaki TV kupić, aby nie stracić dostępu.

Nasi sąsiedzi z Niemiec i Czech już teraz mogą używać telewizji w nowszej wersji. Niektóre kraje Unii Europejskiej mają na razie nadawany sygnał w starszym i nowszym wariancie DVB-T. Polska do końca czerwca 2022 roku ma przejść wyłącznie na DVB-T2. Jeśli nie pomyślimy o tej technologii już wkrótce, to za niecałe dwa i pół roku nagle będziemy zmuszeni kupić nowy telewizor, albo chociaż zgodny dekoder.

Użytkownicy telewizji kablowej, satelitarnej czy IPTV, którzy i tak nie planują korzystać z publicznej naziemnej telewizji, nie muszą martwić się zmianami. Jednak każdy, kto chce odbierać w przyszłości publiczny sygnał telewizji naziemnej z tzw. anteny siatkowej (lub innej działającej dla tego rozwiązania), powinien zainteresować się tematem.

Bądźmy uważni, nie każdy telewizor z DVB-T2 jest zgodny

Jak można przeczytać w komunikacie na stronach UKE "Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2) (…) Dobrze też, żeby nowy telewizor dekodował dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3." Tak, nie każdy telewizor z cyfrowym tunerem jest zgodny z najnowszymi rozwiązaniami.

Co więcej, UKE zwraca uwagę na tylko częściową zgodność, która wcale nie da możliwości oglądania programów telewizyjnych. "Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2 lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną rozpoznawać nadawane treści."

Jeżeli planujecie wymianę telewizora do tego czasu, to lepiej nie kupować odbiornika na chwilę, tylko zagłębić się mocniej w specyfikację i opis producenta. Jeśli zaopatrzymy się w sprzęt niejako w ciemno, to możliwe, że niedługo później będziemy zmuszeni dokupić zewnętrzny dekoder. Posiadacze TV z DVB-T2 i HEVC mogą spać spokojnie.

Dobrze sprawdzić parametry swojego obecnego urządzenia, bo jeśli jest w miarę nowe, to istnieje spora szansa, że nie czeka nas zakup. Pozostali powinni rozejrzeć się wkrótce za nowym telewizorem albo chociaż dekoderem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (286)