Więcej kanałów i lepsza jakość. Nadchodzą zmiany w naziemnej telewizji - efekt 5G

Więcej kanałów i lepsza jakość. Nadchodzą zmiany w naziemnej telewizji - efekt 5G

Więcej kanałów i lepsza jakość. Nadchodzą zmiany w naziemnej telewizji - efekt 5G
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
10.07.2019 08:53, aktualizacja: 10.07.2019 10:00

"Do 2022 roku nasz kraj zmieni standard emisji cyfrowej naziemnej na telewizję drugiej generacji" - informuje Business Insider. Zmiany oznaczają korzyści, ale niektórzy będą musieli liczyć się ze zmianą odbiorników.

Obecnie kanały w czterech polskich multipleksach działają w standardzie DVB-T. Ma to swoje ograniczenia - zaledwie cztery programy dostępne za pomocą telewizji naziemnej pozwalają oglądać programy w jakości HD. W porównaniu z kablówką czy treściami VOD w internecie to bardzo słaby wynik.

Przejście na DVB-T2 sprawi, że kanałów będzie więcej i będą mogły być one w wyższej jakości. To dlatego, że lepiej wykorzysta się pasma częstotliwości. Obecne mają zostać udostępnione sieci 5G.

W nowym standardzie telewizja naziemna ma być nadawana już do połowy 2022 roku - zakłada plan. I raczej niewiele wskazuje na to, by się nie powiódł. Gdyby nie udało się zwolnić pasma w Polsce, wówczas kłopoty z odbieraniem sieci 5G mieliby Niemcy.

Czasu zostało jeszcze sporo, więc pojawia się pytanie: "czy mój telewizor jest gotowy na nowy standard"?

Z danych Związku Cyfrowa Polska, które przytacza Business Insider, wynika, że niemal 7 mln odbiorników telewizyjnych na 11,5 mln sprzedanych w ostatnich pięciu latach w Polsce umożliwia już odbiór w standardzie DVB-T2. Według prognoz w 2020 roku telewizor gotowy na nową jakość będzie w 90 proc. gospodarstw domowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (169)