Barwniki pomogą w produkcji elektryczności

Uczeni z Porto wykazali, że barwniki mogą być pomocne w produkcji prądu elektrycznego ze światła słonecznego. Przeprowadzone przez nich badania potwierdziły, że substancje te są skuteczniejszymi półprzewodnikami elektryczności od stosowanego powszechnie krzemu.

Barwniki pomogą w produkcji elektryczności
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Seria różnorodnych doświadczeń prowadzonych na uniwersytecie w Porto od 200. r. dowiodła, że barwniki stosowane jako ogniwa fotowoltaiczne mogą czerpać o 20 proc. więcej światła słonecznego niż półprzewodniki krzemowe.

„Relizowany przez nas projekt pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej przy kosztach mniejszych od dotychczasowych rozwiązań. Zastosowane przez nas barwniki obfitują w nieszkodliwe substancje chemiczne. Ich zaletą wobec powszechnie stosowanego krzemu jest większa możliwość chłonięcia rozproszonego światła i niższe koszty produkcji”. - poinformował prof. Adelio Mendes z Wydziału Inżynierii na uniwersytecie w Porto.

Według portugalskiego uczonego, jedyną niedogodnością ogniw fotowoltaicznych na bazie barwników jest konieczność zapewnienia dwukrotnie większej powierzchni panelu, aby uzyskać tę samą ilość energii co w przypadku krzemu.

W ocenie prof. Mendesa, ogniwa fotowoltaiczne z barwnikami jako półprzewodnikami mogą pojawić się w sprzedaży już w 2014r. „Mogą być one zastosowane w formie paneli pokrywających budynek lub wmontowane w obiekt zamiast szyb. Taka powłoka to najlepsza izolacja termiczna dla budynku. Wierzę, że nasza technologia szybko przyjmie się w całej Europie”- dodał naukowiec z Porto.

W grudniu br. projekt portugalskich uczonych został uhonorowany nagrodą przyznawaną przez koncern Solvay w kategorii inżynierii chemicznej i środowiskowej. W uzasadnieniu wyboru jury konkursu uznało, iż „nowa technologia zasługuje na wyróżnienie z uwagi na swoją przyjazność dla ekologii oraz tworzenie warunków do produkcji elektryczności w sposób oszczędny i zrównoważony”.

Ogniwa fotowoltaiczne, zwane słonecznymi, to elementy półprzewodnikowe, w których następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Najbardziej powszechnymi obecnie rodzajami ogniw fotowoltaicznych są półprzewodniki krzemowe, a także selenowe.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)