Bank ostrzega przed oszustami. Wystawiają towar za darmo

Bank ostrzega przed oszustami. Wystawiają towar za darmo
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek

05.09.2018 09:17, aktual.: 05.09.2018 09:27

Widzisz przedmiot w atrakcyjnej cenie. Bez problemu dogadujesz się ze sprzedawcą, który stawia tylko jeden warunek - trzeba szybko opłacić kuriera. Bank ostrzega przed takimi transakcjami.

Na swojej stronie ING Bank Śląski ostrzega przed popularnym na portalach z ogłoszeniami oszustwem. Sprzedający wystawiają towar za darmo albo w bardzo niskiej cenie. Żeby do transakcji doszło, zainteresowany ofertą musi zapłacić za przesyłkę. Nic nadzwyczajnego? W tym tkwi haczyk. Strona, na której opłaca się kuriera, jest sfałszowana.

"Kliknięcie w link przekierowuje na stronę pośrednika finansowego, a następnie fałszywą stronę banku. Tam jesteśmy proszeni o podanie danych, które wykorzystają oszuści - nazw użytkowników, pełnych haseł i kodów wysyłanych SMS-em do potwierdzenia fałszywych płatności. Jest to tzw. atak phishingowy" - tłumaczy na swojej stronie bank.

Na łamach WP Tech opisywaliśmy podobne oszustwa. Fakt, że bank znowu przed nim ostrzega, oznacza, że cyberprzestępcy nasilili swoje ataki. Schemat zawsze jest podobny: autor ogłoszenia wydaje się wiarygodny, bo przecież to logiczne, że czasami pozbywamy się starych i niepotrzebnych przedmiotów - np. nieużywane zabawki lub gry - za grosze, żeby mieć problem z głowy. Lampka ostrzegawcza nie musi się zapalić. Niestety, ale wszelkie transakcje opłacane "z góry" obarczane są dużym ryzykiem.

Jak się chronić przed oszustwami? Sygnałem alarmującym powinno być wysłanie gotowego linku do transakcji, który dostajemy od sprzedającego. Prawie na pewno jest to próba wyłudzenia danych logowania do konta bankowego. Ale nawet jeżeli dostajemy numer konta bankowego, na który sami mamy zrobić przelew, to nie uwalnia nas od ostrożności. Najpierw należy wyszukać w sieci, czy konto bankowe nie zostało wcześniej wykorzystane do oszustwa - bardzo często ofiary opisują swoje przypadki, podając wszelkie niezbędne dane.

- Warto zwrócić uwagę na staż sprzedającego na OLX i zwiększyć czujność, jeśli konto ma tylko kilka dni, a znajdują się na nim same superatrakcyjne oferty - tłumaczyła w rozmowie z WP Tech Aleksandra Głowacka, Customer Service Manager OLX.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)