Trwa ładowanie...
ycipk-4cqz4n

Banany mogą zniknąć ze sklepu. Groźny grzyb atakuje kolejne plantacje

Niebezpieczny grzyb zaatakował plantacje bananów na terenie obu Ameryk. To region, który produkuje większość światowego eksportu bananów, a grzyb wpływa na najpopularniejszą ich odmianę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plantacje bananów zagrożone przez grzyb Fusarium (TR4)
Plantacje bananów zagrożone przez grzyb Fusarium (TR4) (iStock.com)
ycipk-4cqz4n

Grzyb zabijający banany, który od dziesięcioleci niszczy uprawy roślin w Azji i Australii, został wykryty w obu Amerykach. Zarówno Ameryka Północna jak i Południowa są odpowiedzialne za największą część światowego eksportu bananów.

Kolumbia ogłosiła stan wyjątkowy, po tym jak wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły obecność grzyba Fusarium (TR4) w granicach kraju. Kolumbijski Instytut Rolniczy (ICA) twierdzi, że do tej pory dotkniętych nim zostało około 175 hektarów.

Jeszcze w czerwcu urzędnicy poddali kwarantannie cztery farmy na półwyspie Guajira w północnej części kraju, jednak naukowcy obawiają się teraz, że grzyb rozprzestrzenił się poza strefę kwarantanny i może zagrozić produkcji bananów w obu Amerykach.

ycipk-4cqz4n

TR4 infekuje kilka odmian bananów i bananów, ale jest szczególnie szkodliwy dla Cavendish, która jest główną odmianą sprzedawaną w sklepach spożywczych.

Zobacz też: Banany znikną na stałe ze sklepowych półek?

Naukowcy podkreślają że chociaż rozprzestrzenianie się grzyba może potrwać lata, to finalnie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia gatunku Cavendish.

ycipk-4cqz4n

Szczep TR4 zaczął niszczyć uprawy Cavendish w Azji w latach 90., a następnie rozprzestrzenił się w Australii i Afryce. Zaraża rośliny bananowe przez korzenie i rozprzestrzenia się w układzie naczyniowym, doprowadzając do tego, że roślina głoduje, nie mogąc pobierać składników z wody i gleby. Rozprzestrzenia się poprzez przenoszenie zainfekowanych roślin z jednego obszaru do drugiego lub przez wodę i glebę.

Grzyb jest odporny na działanie fungicydów, dlatego jedynym sposobem walki z nim jest powstrzymanie jego rozprzestrzeniania się. Niestety skutki zniszczeń spowodowanych przez grzyb mogą być odczuwalne nawet przez kilkadziesiąt lat, a zarodniki pozostają w glebie nawet do 30 lat.

Zobacz też: Jest lekarstwo dla pszczół. Owady leczą się grzybami

ycipk-4cqz4n

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4cqz4n

ycipk-4cqz4n
ycipk-4cqz4n