BAE Systems zbuduje okręty podwodne nowej generacji. Mocarstwa wysyłają jasny sygnał dla Chin
Firma BAE Systems, będąca największym producentem broni w Wielkiej Brytanii, została wybrana do realizacji kontraktu wartego 3,95 mld funtów (4,56 mld euro). Zadaniem firmy będzie budowa nowoczesnych okrętów podwodnych. Decyzję o przyznaniu kontraktu ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Budowa okrętów jest częścią umowy obronnej między USA, Wielką Brytanią i Australią.
W marcu kraje te, będące stronami umowy, przedstawiły plany dostarczenia Australii okrętów podwodnych z napędem nuklearnym do końca lat 30. XX wieku. Celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie rosnącym ambicjom Chin w regionie Indo-Pacyfiku.
SSN-AUKUS - kolejny krok w kierunku budowy okrętów
Informacje o nowych okrętach podwodnych SSN-AUKUS zostały przekazane przez brytyjski rząd w niedzielę. Z nowych jednostek będą korzystać zarówno Royal Navy, jak i australijska marynarka wojenna. Pierwsze okręty, które mają zastąpić obecnie służące jednostki klasy Astute, mają wejść do służby na początku lat 30. XX wieku. Okręty dla Australii mają natomiast rozpocząć służbę na początku kolejnej dekady.
Firma BAE Systems zapowiedziała, że SSN-AUKUS będzie największym, najpotężniejszym i najbardziej zaawansowanym okrętem podwodnym, jaki kiedykolwiek służył w Royal Navy. Dodatkowo, firma poinformowała, że środki finansowe z kontraktu umożliwią finansowanie prac rozwojowych do 2028 roku. Produkcja okrętów ma rozpocząć się pod koniec obecnej dekady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić laptop LG gram Style 16?
Okręty podwodne będą budowane głównie w stoczni w Barrow-in-Furness, położonej w północno-zachodniej części Anglii. W tym miejscu BAE Systems zatrudnia już około 10 tysięcy osób, co stanowi jedną czwartą całkowitej liczby pracowników firmy w Wielkiej Brytanii. Firma poinformowała, że realizacja kontraktu umożliwi stworzenie 5000 nowych miejsc pracy.
SSN-AUKUS - potężny okręt podwodny
SSN-AUKUS (AUKUS to akronim od nazw państw zaangażowanych w porozumienie (Australia – United Kingdom – United States) będą tworzyć flotę konwencjonalnie uzbrojonych okrętów podwodnych o napędzie atomowym (Ship Submersible Nuclear, SSN). Jak donosi serwis Naval News, zastąpią okręty podwodne typu Collins z silnikiem Diesla, które obecnie służą w Królewskiej Marynarce Wojennej Australii.
Okręty będą integrować najnowocześniejsze technologie ze wszystkich trzech krajów. Serwis Naval News wyjaśnia, że integracja systemów napędu, czujników i uzbrojenia, a także wspólnego systemu pionowego startu (VLS) w SSN-AUKUS będzie oparta na technologiach klasy Virginia z USA. SSN-AUKUS będzie posiadał wyposażenie odpowiednie do realizacji misji wywiadowczych, obserwacyjnych, bojowych i uderzeniowych.