Autopatcher - powinni tego zabronić?
Przedstawiciel Microsoftu wystosował list do twórców AutoPatchera - popularnego zestawu nieoficjalnych łatek dla różnych wersji Windows - w którym nakazuje zaprzestanie rozpowszechniania łatek przygotowanych przez firmę z Redmond. Wszystko wskazuje na to, iż projekt zostanie zamknięty. Polski rzecznik prasowy Microsoftu potwierdził te doniesienia, choć nie wiadomo czy koncern wystąpi na drogę sądową. Poprosiliśmy obie strony konfliktu o komentarz.
30.08.2007 17:30
Przypomnijmy, że Autopatcher był wydawany raz w miesiącu ( po ukazaniu się biuletynu bezpieczeństwa Microsoftu ). W jego skład wchodziły wszystkie poprawki wydane dla systemów Windows 2000, XP, 2003 oraz Vista. Oprócz łatek użytkownicy instalowali również oprogramowanie firm trzecich, takie jak kodeki, wtyczki, odtwarzacze, itp. Dzięki temu system stawał się bardziej funkcjonalny. Do wyboru było kilka wersji różniących się od siebie funkcjonalnością ( full i lite ).
Przedmiotem sporu okazała się licencja oprogramowania, która nie zezwala na rozpowszechnianie uaktualnień z innych serwisów internetowych.
PCWK: W Sieci pojawiły się informacje na temat listu Microsoftu do twórców AutoPatchera, w którym nakazano zdjęcie plików z dodatkami do Windows. Jaka jest pańska reakcja na ten postulat? Czy sierpniowy Autopatcher będzie ostatnim i oznacza to zawieszenie projektu? Czy rozważają państwo odwołanie się od tej decyzji?
Marcin Wawer, odpowiedzialny za polską wersję Autopatchera: Zespół tworzący Autopatcher spełniał dotychczas wszelkie prośby Microsoftu, np. dodanie licencji Microsoftu przy uruchamianiu Autopatcher. W chwili obecnej są prowadzone rozmowy z Microsoftem aby wyjaśnić bardzo radykalną zmianę stanowiska wobec projektu Autopatcher. Do czasu zakończenia tych rozmów nie jestem w stanie podać konkretnych informacji, możemy jednak przypuszczać ze stanowisko Microsoftu pozostanie nie zmienione. Niestety wiele portali wprowadza internatów w błąd, podając informacje, jakoby Autopatcher był tworzony z myślą o nielegalnych systemach Windows. Jest nieprawidłowe podejście do Autopatcher, który miał być ułatwieniem dla użytkowników często instalujących system Windows, bez względu na jego pochodzenie. Autopatcher istnieje od 4 lat, Windows Genuine Advantage od 2 lat...
PCWK: W Sieci krążą informacje na temat listu Microsoftu do twórców nieoficjalnego dodatku Autopatcher do różnych wersji Windows. Czy mógłby pan potwierdzić tę informację i ewentualnie przybliżyć naszym czytelnikom przedmiot sporu? Jakie kroki podejmie Microsoft, jeżeli projekt Autopatcher nie zostanie zamknięty? Czy w Polsce również zostało przygotowane odpowiednie pismo do "lokalizatorów" Autopatchera?
Bartłomiej Danek, rzecznik prasowy Microsoft w Polsce: Owszem - mogę potwierdzić, że otrzymaliśmy list od twórców Autopatchera. Jako Microsoft rekomendujemy aby wszystkie aktualizacje naszego oprogramowania pochodziły z naszej strony. Tylko w ten sposób możemy ich pochodzenie i jakość.
Jakie kroki - nie podjęliśmy jeszcze decyzji ale na pewno będziemy przestrzegać ludzi przed instalacja innych niż nasze aktualizacji.
O sprawie będziemy informować na bieżąco.