Atak na klientów sieci Play. “Na twoim koncie widnieją nieuregulowane zaległości”

Atak na klientów sieci Play. “Na twoim koncie widnieją nieuregulowane zaległości”04.05.2017 16:09
Atak na klientów sieci Play. “Na twoim koncie widnieją nieuregulowane zaległości”
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Szymon Łaszewski

Ofiary mogą nie tylko stracić pieniądze, ale i ściągnąć na swój komputer groźnego wirusa.

Wiele osób otrzymało w ostatnich dniach mail pod tytułem “Play – Wezwanie do uregulowania należności”. Fałszywa wiadomość wyglądem przypomina prawdziwe informacje od operatora. W treści podana jest nie tylko suma zaległości, ale i numer konta, na który trzeba wpłacić rzekomy dług.

Zapewne oszust liczył, że bardziej nadgorliwi i nieuważni od razu przeleją pieniądze. Dla pozostałych przygotował inną "niespodziankę".

Do wiadomości dostarczany jest też załącznik w postaci pliku PDF. Gdy go pobierzemy i uruchomimy, wyskoczy nam okienko z pytaniem, czy chcemy pobrać kolejny plik - tym razem jest to plik JavaScript. Oczywiście pod tą postacią ukrywa się wirus “vjw0rm”. Sprawę opsiał szczegółowo portal zaufanatrzeciastrona.pl.

Złośliwe oprogramowanie pozwala przejąć komputer ofiary. I zainstalować na nim kolejne wirusy.

Atak teoretycznie przypomina typowe sposoby cyberprzestępców - mamy do czynienia z fałszywą wiadomością. Jednak czujność uśpić mógł fakt, że w załączniku jest zwykły plik PDF, a nie inna podejrzana zawartość. Wirus jest nieco dokładniej ukryty.

W takich sytuacjach zawsze należy upewnić się, czy na naszym koncie są jakieś zaległości. By to zrobić, nie należy jednak klikać w linki dostarczone w mailu. Należy samemu wejść na swoje konto i sprawdzić, czy mamy dług. I tylko na stronie operatora uregulować zaległości. Droga na skróty może zaprowadzić nas prosto w pułapkę internetowych oszustów...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)