Astronomowie zauważyli jedną z największych czarnych dziur. Jest 40 miliardów razy większa od masy Słońca
Astronomowie właśnie odkryli jedną z największych czarnych dziur w historii. Znajduje się około 700 milionów lat świetlnych od Ziemi, w galaktyce Holmberg 15A.
07.08.2019 | aktual.: 07.08.2019 12:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zespół astronomów z Instytutu Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka w Niemczech dostrzegli ogromną czarną dziurę. Jest ona tak duża, że pomieściłaby w sobie cały nasz układ słoneczny.
Jest większa niż średnia "supermasywna" czarna dziura, co w terminologii naukowców oznacza "ultramasywną" czarną dziurę.
Analiza ruchu gwiazd otaczających galaktykę, dokonana za pomocą bardzo dużego teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego (VLT), pozwoliła oszacować, że czarna dziura nazwana Holm 15A * jest około 40 miliardów razy większa od masy Słońca.
Zdaniem portalu Science Alert, dzięki temu można uznać ją za jedną z największych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Tytuł największej wciąż utrzymuje TON 618, czyli galaktyka z "ultramasywną" czarną dziurą o masie 66 miliardów razy większej niż masa Słońca.
Przyczyny powstawania czarnych dziur wciąż nieznane
Naukowcy wciąż nie znają dokładnych przyczyn uformowania Holm 15A * i innych podobnych czarnych dziur. Maja jednak nadzieję, że w przyszłości uda im się uzupełnić brakującą wiedzę i udoskonalić badania kosmiczne.