Trwa ładowanie...
dq00iql

Astmatycy wyczuwają zbliżającą się burzę. I to jeszcze kilka dni wcześniej

Niektórzy ludzie odczuwają silny niepokój przed zbliżającą się burzą. Nie chodzi o osoby cierpiące na brontofobię, czyli paniczny lęk przed piorunami, ale o wpływ zmian struktury powietrza na układ oddechowy. Nowe badania wskazują, że część astmatyków może wyczuwać zbliżającą się burzę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Astmatycy posiadają nadzwyczajną zdolność, ale nie należy ona do przyjemnych odczuć
Astmatycy posiadają nadzwyczajną zdolność, ale nie należy ona do przyjemnych odczuć (Pixabay)
dq00iql

W Polsce na astmę cierpi ponad trzy miliony osób. Według badań, ta liczba ma stale rosnąć w kolejnych latach. Astma to przewlekła choroba wpływająca na oskrzela, które zajmują się pobieraniem i oddawaniem powietrza. Podczas ataku zwężają się, co utrudnia oddychanie. W przypadku łagodnej astmy potrwa to tylko kilka minut. Ale poważniejsze ataki mogą trwać nawet godziny lub dni i wymagają pomocy medycznej.

Od lat naukowcy na całym świecie badają astmę, ze względu na uznanie jej za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Niedawno wyróżniono nowy rodzaj schorzenia. Jest nim astma burzowa. Atak występuje podczas burzowego dnia, kiedy wcześniej w powietrzu zebrała się duża ilość różnego rodzaju pyłków. Wymienia się zarówno te związane z zanieczyszczeniami, czyli smogowe, jak i roślinne, które bardzo często powodują ataki astmy.

Chmury burzowe zasysają maleńkie ziarna pyłku. Gdy te wchłoną pewną ilość wody, rozdrabniają się na jeszcze mniejsze ziarna. Te z kolei nie spadają wraz z deszczem, ale dostają się do wiatru, co sprawia, że dużo szybciej trafiają do organizmu. I to może prowadzić nawet do poważnych ataków astmy. Więc jeśli kiedyś czuliście się gorzej przed burzą, to zupełnie nieprzypadkowo.

dq00iql

Astma burzowa - wzrost przyjmowanych pacjentów na kilka dni przed burzą

Amerykańskie badania pozwoliły ustalić dość zaskakujące zjawisko. Najpierw zebrano dane dotyczące wyładowań atmosferycznych oraz burz z National Oceanic and Atmospheric Administration, znanej bliżej jako NOAA. Informacje pochodziły z lat 1999-2012. Następnie zebrano informacje o wszystkich przyjmowanych pacjentach w szpitalach, zgłaszających problemy z oddychaniem. Dane dotyczyły osób przyjmowanych na terenie Stanów Zjednoczonych w tych samych latach, i dniach bezpośrednio związanych z nadejściem burzy.

Zobacz też: Smog i koronawirus to zabójcze połączenie? Nowe badania oceniają ryzyko

Po nałożeniu na siebie jednych i drugich informacji, udało się ustalić powiązanie, pomiędzy zbliżającą się burzą, a ogromnym wzrostem przyjmowanym pacjentów z wyraźnymi objawami astmy. Poziomy te spadały już w samym dniu burzowym i praktycznie zanikały w kolejnych dniach. Wyniki badań ujawniły również, że w ciągu trzech dni poprzedzających burzę wzrosła średnia liczba wizyt na SOR o 1 milion pacjentów, szczególnie wśród osób z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), uważaną za współistniejącą chorobę przy astmie burzowej.

dq00iql

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dq00iql

Podziel się opinią

Share
dq00iql
dq00iql
Więcej tematów