Arktyka szybko się ociepla. Naukowcy mówią o nowym czynniku. "Przegapiliśmy go"
Arktyka ociepla się w niezwykle szybkim tempie. Choć naukowcy wymieniali masę czynników wpływających na taki stan rzeczy, to zawsze pomijali...roślinność. Najnowsze badania sugerują, że ta również przyczynia się do szybkiego ogrzewania.
31.05.2020 20:25
Arktyka to jedno z najszybciej ocieplających się miejsc na naszej planecie. Istnieje wiele powodów, dla których tempo ogrzewania się tego obszaru jest wyjątkowo szybkie. Nowe badania naukowców potwierdzają, że wśród niespodziewanych czynników odpowiedzialnych za to zjawisko może być również roślinność.
Badacze tłumaczą, że gdy w atmosferze rośnie ilość dwutlenku węgla, rośliny bardziej wydajnie przeprowadzają fotosyntezę. Przy mniejszym zrzucaniu wody otaczająca atmosfera staje się z kolei cieplejsza. Naukowcy z University of Edinburgh opisali swoje obserwacje na łamach czasopisma naukowego "Nature Communications".
Zobacz także
- Do tej pory przegapiano wpływy roślin. Nowe badanie pokazuje wpływ roślinności na ocieplanie się Arktyki w warunkach zwiększonej koncentracji CO2 w atmosferze - wyjaśnia współautor badań Jin-Soo Kim.
Czytaj także: "Arktyka będzie polem bitwy III wojny światowej". NATO i Rosja zwiększają aktywność w tym regionie
Naukowcy wykorzystali w swoich badaniach osiem modeli klimatycznych, w których uwzględnili parowanie z roślin. Wykazały one, że wraz z rosnącym poziomem atmosferycznego dwutlenku węgla, roślinność na półkuli północnej traci mniej wody. Zdaniem ekspertów, rośliny są odpowiedzialne za 10 proc. ocieplenia w Arktyce i aż 28 proc. ocieplenia na niższych szerokościach półkuli północnej. Naukowcy zaznaczają, że ich obliczenia obarczone są dużym marginesem błędu.
Eksperci podkreślają, że z jednej strony CO2 może przyspieszać wzrost roślin, a z drugiej, dzięki jego wzrostowi w atmosferze, nie muszą one otwierać aparatów szparkowych, w konsekwencji czego - tracą mniej wody. Zarówno większy wzrost roślinności, jak i mniejsze rozwarcie aparatów szparkowych mogą mieć odmienny wpływ na lokalne temperatury.