Arktyczny "potwór" z Marambio. Naukowcy znaleźli jego szczątki
09.04.2024 20:42, aktual.: 09.04.2024 21:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skamieniałości znalezione w Base Marambio, całorocznej argentyńskiej stacji polarnej na wyspie Marambio, pozwoliły na identyfikację nowego gatunku elasmozaura. Marambionectes molinai żył ok. 67 mln lat temu i wyróżniał się wyjątkowo długą, smukłą szyją. Stworzenia te były też bardzo dobrze przystosowane do wodnego stylu życia.
Elasmozaury to gatunek należący do rodziny plezjozaurów, czyli wodnych gadów, które zamieszkiwały Ziemię w okresie od ok. 240 do 65 milionów lat temu, między triasem a kredą. Jak ustalili badacze, okaz znaleziony w Arktyce był przedstawicielem nowego gatunku, nazwanego Marambionectes molinai.
Arktyczny "potwór" z wyspy Marambio
Naukowcy natrafili na jego pozostałości w 2018 r. w Formacji Lopez de Bertodano. Jest to formacja geologiczna w archipelagu Jamesa Rossa na Półwyspie Antarktycznym, której różne warstwy powstały na granicy kredy i paleogenu. Jak przekazał paleontolog Jose O'Gorman, cytowany przez serwis Sci Science: "Zgromadzone szczątki Marambionectes molinai obejmują tułów i część ogona, kończyny, szyję i czaszkę, a także kamienie żołądkowe zwane gastrolitami, prawdopodobnie używane do mechanicznego trawienia żywności".
Badacz zaznaczył też, że wydobycie skamieniałości nie było łatwe ze względu na warunki panujące na wyspie Marambio. W trakcie wyprawy naukowcy zmierzyli się z kilkudniową burzą śnieżną, która odizolowała zespół badawczy od reszty świata. Zakończyła się ona sukcesem, a zdobyty materiał okazał się na tyle dobrze zachowany, że eksperci byli w stanie potwierdzić odkrycie nowego gatunku. Dokładnie opisali go na łamach czasopisma naukowego "Journal of Systematic Palaeontology".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ich zdaniem Marambionectes molinai, posiadający szczególne cechy, był formą przejściową pomiędzy dwiema grupami elasmozaurów zamieszkujących półkulę południową. Gatunek żył na krótko przed masowym wyginięciem dinozaurów, pod koniec okresu kredy, a jego znalezienie rzuca dodatkowe światło na to, jak różnorodne było życie w prehistorycznych oceanach. Zamieszkiwały je nawet stworzenia przypominające wyglądem mitycznego potwora z Loch Ness.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski