Archeolodzy zbadali kość orła. Może być częścią "ostatniego naszyjnika neandertalczyków"
Archeolodzy ogłosili, że kość orła odkryta w Hiszpanii w 2015 roku, mogła być częścią "ostatniego naszyjnika wykonanego przez neandertalczyków". Pozostałość po szponach ptaka ma około 40 000 lat - znacznie mniej, niż poprzednie znaleziska.
Pazur zagrożonego wyginięciem orła cesarskiego został odkryty w 2015 roku przez archeologów w jaskini Cova Foradada w północno-wschodniej Hiszpanii. Po przeprowadzonych badaniach, naukowcy ogłosili, że pazur mógł być elementem naszyjnika wykonanego przez neandertalczyków. Do tej pory udało się dokonać dwudziestu podobnych odkryć. Niektóre z nich sięgały nawet 130 tysięcy lat. Najnowsze znalezisko jest jednak o wiele młodsze - ma około 40 000 lat.
Pozostałości po szponach orła pochodzą z okresu szatelperońskiego - typowego dla ostatnich neandertalczyków żyjących w Europie. Zbiegł się on z chwilą, kiedy gatunek po raz pierwszy spotkał Homo Sapiens, którzy przybyli na stary kontynent z Afryki.
Według naukowców, odkrycie udowadnia, że nasi pradawni przodkowie używali części zwierzęcych do celów symbolicznych. Znalezisko przyczynia się do wzrostu dowodów na wyrafinowanie gatunku, który niegdyś uważano za pozbawiany kultury symbolicznej.
Wcześniejsze badania sugerują, że neandertalczycy mogli używać szponów ptaków do tworzenia koralików, które przekazywaliby następnym pokoleniom.
- Neandertalczycy używali szponów orła jako elementów symbolicznych, prawdopodobnie jako wisiorków naszyjników - mówi Antonio Rodriguez-Hidalgo, badacz z Institute of Evolution w Afryce.
Naukowcy do analizy śladów cięcia na szponach wykorzystali modelowanie komputerowe 3D. Wiek znaleziska obliczyli za pomocą datowania radiowęglowego. Głębokie ślady na starożytnym artefakcie wskazują na to, że naszyjniki zostały wykonane przez naszych przodków za pomocą narzędzi.
Najstarsze pozostałości po szponach ptaków, datowanych na 130 tysięcy lat, odkryto w Chorwacji.