Arabia Saudyjska: Odkryto ślady ludzkich stóp sprzed 120 tys. lat

W Arabii Saudyjskiej znaleziono bardzo stare ślady stóp
W Arabii Saudyjskiej znaleziono bardzo stare ślady stóp
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

18.09.2020 18:24, aktual.: 01.03.2022 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Kultury Arabii Saudyjskiej ujawniło, że międzynarodowy zespół archeologów dokonał odkrycia śladów ludzi, słoni oraz drapieżników, które liczą ponad 120 tys. lat. Znaleziska dokonano w pobliżu lokalizacji dawnego, starożytnego jeziora na pustyni Nefud.

Według ekspertów około 120 tys. lat temu na terenach dzisiejszej północnej Arabii Saudyjskiej niewielka grupa homo sapiens zatrzymała się, aby pić i żerować na płytkim jeziorze, które było również odwiedzane przez wielbłądy, bawoły i słonie. Zwierzęta były większe niż jakikolwiek inny obecnie spotykany gatunek. Ludzie mogli polować na duże zwierzęta, ale nie zatrzymali się przy wodopoju na długo.

Ślady stóp sprzed 120 tys. lat

W ten sposób naukowcy opisują scenę, jaka mogła rozegrać się w miejscu odkrycia starożytnych śladów na pustyni Nefud w regionie Tabuk, o czym poinformowali na łamach "Science Advances". Znalezisko rzuca zupełnie nowe światło na trasy, które przemierzali nasi przodkowie po opuszczeniu Afryki.

Obecnie Półwysep Arabski zdominowany jest przez rozległe, suche pustynie, które nie sprzyjają rozwojowi fauny i flory. Jak jednak wykazują badania przeprowadzone w ostatniej dekadzie – nie zawsze tak było. W okresie nazywanym ostatnim interglacjałem panowały tu lepsze warunki – było bardziej zielono i wilgotno. W tym czasie Arabia przypominała półsuche łąki współczesnej afrykańskiej sawanny.

Niesamowite odkrycie na pustyni

- Ślady stóp są wyjątkową formą skamieniałości, ponieważ są jak migawki w czasie, zazwyczaj przedstawiających kilka godzin lub dni, czego zwykle nie uzyskujemy z innych zapisów” – powiedział jeden z autorów artykułu - Mathew Stewart z Instytutu Ekologii Chemicznej im. Maxa Plancka w Niemczech.

Siedem z setek odkrytych śladów zostało zidentyfikowanych jako należące do hominidów. Zdaniem naukowców podobna orientacja, odległość od siebie i różnice w wielkości świadczą o tym, że były to 2 lub 3 podróżujące razem osoby.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)