Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli najstarszy ręcznie wykonany sznurek. Nie jest dziełem homo sapiens

Najnowsze odkrycia archeologiczne dowodzą, że neandertalczycy wytwarzali i wykorzystywali sznurki z różnych włókien na długo przed gatunkiem homo sapiens, czyli człowiekiem rozumnym. To kolejny dowód, że byli mądrzejsi, niż myśleliśmy.

Share
Naukowcy odkryli najstarszy ręcznie wykonany sznurek. Nie jest dziełem homo sapiens
Źródło: East News, Fot: MONKPRESS
d3xrkt8

Naukowcy odkryli fragment sznurka o długości 6,2 milimetra, który datuje się na około 41 000 – 52 000 lat. Jest nieco starszy od wcześniej znalezionego "rekordzisty" z Izraela, czyli fragmentu sprzed 19 000 lat. Według badaczy mógł być uchwytem krzemiennego narzędzia lub częścią torby do przechowywania narzędzi.

Niedocenieni neandertalczycy

Odkrycia dokonano w jednej z francuskich jaskiń, dawniej pełniącej funkcję neandertalskiej osady. Znalezisko wskazuje, że gatunek był mądrzejszy i bardziej wprawiony w rzemiośle niż powszechnie uważano.

d3xrkt8

"Zrozumienie i zastosowanie skręconych włókien wymaga wykorzystania złożonej wieloskładnikowej technologii, a także matematycznego rozumienia par, zbiorów i liczb" – piszą naukowcy w artykule opublikowanym na łamach "Scientific Reports".

Zobacz też: Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek.

Znaleziony fragment sznurka to nie jedyny dowód na to, że neandertalczycy byli mądrzejsi niż sądziliśmy. Wcześniej badacze natrafili m.in. na smołę z kory brzozy, szkatułkę i korale wykonane z muszli.

Wiedza na temat drzew i matematyki

W trakcie analizy znalezionego sznurka zastosowano zaawansowane techniki spektroskopowe i mikroskopowe. Dzięki nim ustalono, skąd pochodziły wykorzystane w nim włókna. Najprawdopodobniej zostały pozyskane z kory drzew, które nie kwitną np. drzew iglastych.

d3xrkt8

Zdaniem naukowców wciąż słabo rozumiemy neandertalczyków, ponieważ część z wykorzystywanych przez nich narzędzi, wykonanych z łatwo psujących się materiałów, uległa zniszczeniu, zanim została odkryta.

Gdyby neandertalczycy faktycznie byli w stanie zrobić sznurek, musieliby posiadać wiedzę o wzroście i sezonowości drzew, z których pobierano włókna, a także podstawową wiedzę na temat liczenia. Liczenie jest niezbędne do skręcania i wiązania włókien przędzy.

d3xrkt8

Podziel się opinią

Share
d3xrkt8
d3xrkt8
Więcej tematów