Apple iOS: jak odzyskać kod blokady w iPhonie i iPadzie

Podczas imprezowej nocy zmieniłeś hasło w swoim iPhonie? Koledzy zrobili ci głupi żart i nie możesz dostać się do swojego iPada? Oto kilka prostych sposobów, jak odzyskać swoje dane.

Apple iOS: jak odzyskać kod blokady w iPhonie i iPadzie
Źródło zdjęć: © PAP/EPA - Justin Lane

18.05.2016 | aktual.: 04.11.2016 16:21

Jedno z najlepszych zabezpieczeń systemu w telefonach komórkowych, to blokada w Apple iPhonie. Stało się o niej głośno, kiedy agenci z FBI nie mogli dostać się do danych z iPhone'a 5. jednego z zamachowców z San Bernardino (Kalifornia, USA), którzy pod koniec 2015 r. zabili 14 i ranili 25 osób.

Całe zamieszanie wynikło z dość banalnej funkcji systemu iOS. Otóż po dziesięciokrotnym, błędnym wprowadzeniu kodu zabezpieczającego iPhone, system automatycznie usuwa całą zawartość urządzenia. Dzieje się to w taki sposób, że nie ma fizycznej możliwości odczytania żadnych danych z zablokowanego telefonu.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Jeśli nie jesteśmy agentami FBI, którzy dysponują budżetem na poziomie kilkuset tysięcy dolarów oraz kontaktem do tajemniczej firmy, która potrafi obejść zabezpieczenia Apple'a, to musimy radzić sobie w inny sposób. Oto trzy najprostsze i oficjalne metody odblokowania urządzenia działającego na iOS.

1. ODBLOKOWANIE iPHONE ZA POMOCĄ iTUNES

Sprawa ma się całkiem banalnie, jeśli regularnie aktualizujemy i archiwizujemy swoje urządzenie za pomocą programu iTunes. Oto kilka prostych kroków:
- podłączamy zablokowanego iPhone'a do komputera, z którym ostatnio był synchronizowany

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

- uruchamiamy program iTunes, który wykryje zablokowanego iPhone'a
- iTunes powinien zsynchronizować dane i utworzyć kopię zapasową naszego iPhone'a
- po zakończeniu pracy iTunesa, wybieramy przycisk "Odtwórz iPhone"
- jeśli wszystko poszło pomyślnie, to na iPhonie pojawi się ekran konfiguracji, na którym wybieramy opcję "Odtwórz z archiwum iTunes" (jeśli wybierzemy przywrócenie kopii zapasowej z iCloud, to w telefonie ponownie pojawi się kod blokady, którego zapomnieliśmy)
- z ekranu iTunesa wybieramy ostatnią kopię zapasową i możemy ustawić nowy kod w opcjach iPhone'a

2. ODBLOKOWANIE iPHONE'A ZA POMOCĄ PRZEGLĄDARKI

Jeśli nasz iPhone'a nie został zsynchronizowany z iTunesem, to nie ma co załamywać rąk. Pozostaje nam odblokowanie urządzenia za pomocą usługi "Znajdź mój iPhone" z poziomu usługi iCloud. To rozwiązanie ma jednak jedną wadę - trzeba znać login i hasło, którego użyliśmy przy konfigurowaniu telefonu. Co należy zrobić?

- na dowolnym urządzeniu z podłączeniem do internetu uruchamiamy stronę icloud.com/find
- logujemy się w usłudze iCloud, korzystając z danych Apple ID (mail i hasło podawane podczas konfiguracji iPhone'a)
- z opcji "Wszystkie urządzenia" (górna część ekranu) wybieramy to, które jest zablokowane
- z kolejnego okienka wybieramy opcję "Wymaż iPhone"

Podobnie, jak w przypadku zerowania iPhone'a przez iTunesa, z telefonu znikną zarówno kod blokady, jak i wszystkie dane. Po tym kroku, wyzerowany iPhone będziemy mogli odtworzyć z archiwum iCloud bądź uruchomić, jako nowe urządzenie.

3. ODBLOKOWANIE iPHONE'A Z TRYBU AWARYJNEGO

Jeśli nie mamy kopii zapasowej telefonu w iTunesie, jeśli nie dodaliśmy urządzenia do iClouda, a zapomnieliśmy kodu blokady w iPhonie, to pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie - niestety, tym razem stracimy wszystkie dane oraz kontakty zapisane na iPhonie i to bezpowrotnie. Oczywiście, jeśli jakimś trafem zrobiliśmy kopię zapasową danych, czy to na iCloud czy w komputerze, to dane są do odzyskania.
Do odblokowania telefonu, będziemy potrzebowali kabla do komunikacji z komputerem, komputera z dostępem do internetu i zainstalowanym iTunesem. Oto, co należy zrobić:

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

- podłączamy iPhone'a do komputera i uruchamiamy iTunesa
- wciskamy jednocześnie przycisk"Power" oraz "Home" i trzymamy je tak długo, aż urządzenie się zrestartuje
- puszczamy przyciski dopiero po pojawieniu się ekranu trybu awaryjnego
- W komputerze po wyświetlaniu opcji uaktualnienia bądź odtwarzania, wybieramy "Odtwórz". Po jego wyborze iTunes pobierze najnowszą wersję oprogramowania - jeśli potrwa to dłużej niż 1. minut, to konieczne będzie wykonanie dwóch pierwszych kroków ponownie

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

- po zakończeniu procesu mamy wyzerowane urządzenie, które można ponownie skonfigurować.

lop

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)