Trwa ładowanie...
d3lnh49

Antarktyda: Olbrzymia góra lodowa zawirowała na oceanie [WIDEO]

Na początku października ważąca 315 mld ton góra lodowa oderwała się od Antarktydy. Od tego czasu przemieszcza się po oceanie, a na jednym z nagrań udało się zarejestrować, jak przekręca się o 90 stopni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olbrzymia góra lodowa, która oderwała się od Antarktydy waży ponad 315 mld ton
Olbrzymia góra lodowa, która oderwała się od Antarktydy waży ponad 315 mld ton (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Christopher Michel)
d3lnh49

Góra lodowa o wielkości przekraczającej pięciokrotnie powierzchnię Warszawy, oderwała się od Antarktydy na początku miesiąca. Od tego czasu jest monitowana przez naukowców, którzy ostrzegają, że może stanowić zagrożenie dla żeglarzy.

W środę, 9 października unijny system satelitarny Sentinel-2 zarejestrował górę lodową w całej okazałości. Zamarznięta bryła o powierzchni 1636 km2 zerwała dwa tygodnie temu od szelfu Amery i obróciła się już o 90 stopni, co widać na poniższym nagraniu:

d3lnh49

Przybrzeżne wiatry i prądy Antarktydy mają tendencję do popychania dużych gór lodowych w kierunku zachodnim. To sprawia, że wiele z nich uderza z powrotem w kontynent lub w inne góry lodowe. Najnowsze dane systemu Sentinel-2 wskazują na to, że opisywana góra lodowa jest na kursie kolizyjnym z szelfem, z którego się oderwała.

Dla naukowców nie było zaskoczeniem, że góra lodowa oderwała się od Antarktydy ale spodziewali się, że będzie to inny jej fragment. Nieformalnie fragment ten miał nosić nazwę "luźnego mleczka", jednak naukowcy półżartobliwie przyznają, że ze względu na swój rozmiar, góra lodowa przypomina raczej trzonowiec.

d3lnh49

Zobacz też: Antarktyda miliony lat temu wyglądała zupełnie inaczej.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3lnh49

d3lnh49
d3lnh49