Antarktyda. Nowe odkrycie naukowców. Topniejące lodowce odsłoniły nieznaną wyspę

Antarktyda. Nowe odkrycie naukowców. Topniejące lodowce odsłoniły nieznaną wyspę

Antarktyda. Nowe odkrycie naukowców. Topniejące lodowce odsłoniły nieznaną wyspę
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
02.03.2020 14:18

Zespół amerykańskich naukowców badających topniejące lodowce Pine Island oraz Thwaites na Antarktydzie natrafił na nieznany dotąd obszar. Odkryta Wyspa Sif znajduje się na zachodzie kontynentu. Teren jest niewielki i składa się głównie z granitowych skał.

Naukowcy biorący udział w projekcie Thwaites Glacier Offshore Research dokonali interesującego odkrycia na Antarktydzie. Topniejące tam lodowce odsłoniły nieznaną wcześniej wyspę. Niewielki obszar ma 377 metrów długości i 164 metry szerokości. Składa się głównie z granitowych skał, których kolor znacznie kontrastuje z otaczającymi ją górami lodowymi.

Wyspa Sif, bo tak ją nazwano, otrzymała imię na cześć nordyckiej bogini. Teren w większości pokryty jest lodem i jest jedynym lądem z widoczną powierzchnią skalną w promieniu 65 kilometrów. Wyspę zamieszkuje kilka fok.

Początkowo naukowcy byli przekonani, że mają do czynienia z wynurzającą się spod wody górą lodową. Szybko zrozumieli jednak, że znajdujący się na wyspie lód był dawniej częścią lodowca Pine Island. Jeden z badaczy, Peter Neff wykonał model poklatkowy pokazujący proces cofania się tego lodowca szelfowego na przestrzeni lat. W tym celu wykorzystał zdjęcia satelitarne z Google Earth.

Wkrótce zostaną przeprowadzone kolejne badania, których celem będzie dostarczenie informacji na temat dalszego wpływu ocieplającego się klimatu na zachowanie wyspy.

Lodowce Pine Island oraz Thwaites (zwany także "lodowcem zagłady") są pod stałą obserwacją naukowców ze względu na ich rekordowe tempo topnienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)