Android wchłonie Chrome OS i trafi na komputery?

Android wchłonie Chrome OS i trafi na komputery?
Źródło zdjęć: © LG전자 / CC

02.11.2015 10:28, aktual.: 02.11.2015 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziennik Wall Street Jurnal opublikował informacje, z których wynika, że Google zamierza dołączyć do Androida pewne elementy Chrome OS, tak by powstały z tego system operacyjny działał równie sprawnie na urządzeniach mobilnych, co na komputerach.

Oba systemy rozwijane były równolegle do siebie, choć wyrastały z zupełnie innych korzeni i były odpowiedzią na odmienne wymagania stawiane przez kierownictwo Google. Android miał być konkurencją dla systemu mobilnego Apple'a, podczas gdy Chrome OS wyewoluował z przeglądarki internetowej w nadziei, że aplikacje sieciowe uruchamiane na tanich komputerach staną się środowiskiem pracy wystarczającym do tego, by zaspokoić wymagania przynajmniej części użytkowników. Po latach Android w różnych wersjach zainstalowany jest na ponad miliardzie urządzeń, podczas gdy Chrome OS nadal jest raczej ciekawostką. Trudno więc stwierdzić, czy informacje o połączeniu systemów nie są jedynie plotkami, ale argumenty przytaczane przez amerykański dziennik wydają się być rozsądne.

Anonimowe źródła WSJ twierdzą, że trwają prace nad połączeniem Androida oraz Chrome OS. Mają one być prowadzone już od dwóch lat i zmierzać do stworzenia takiego systemu, który mógłby jednocześnie działać na komputerach i uruchamiać aplikacje Androida. Nowy system miałby mieć swoją premierę w roku 2017, jednak wersja beta byłaby dostępna już na początku 2016 roku.

Taki krok wydaje się logiczny, zwłaszcza, że doprowadziłby do sytuacji, w której Android stałby się systemem działającym na smartfonach, tabletach, zegarkach, telewizorach, komputerach osobistych oraz innych urządzeniach. Byłby prawdziwym ekosystemem, z którego wszyscy użytkownicy mieliby dostęp do zasobów Google Play.

Rozwój w tym kierunki nie byłby zaskoczeniem, a Alphabet nie byłby pierwszą firmą, która do tego dąży. Podobne plany ma Microsoft, który jednak zaczynał od systemu operacyjnego dla komputerów stacjonarnych.

Czy tak stanie się w rzeczywistości? Na razie trudno powiedzieć. Hiroshi Lockheimer, który w nowych strukturach Google odpowiada za Androida i Chrome OS twierdzi, że ten ostatni ma się dobrze i na razie nigdzie się nie wybiera. Ale to nie oznacza, że jego firma nie pracuje nad osobnym systemem, który łączyłby w sobie możliwości zarówno Chrome OS jak i Androida. Jeśli wierzyć informacjom WSJ, dowiemy się tego za kilka miesięcy.

Polecamy na stronach Giznet.pl: UE: Koniec neutralności sieci

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)