Amerykański wywiad wystrzelił rakietę z tajemniczym ładunkiem
Amerykańska agencja wywiadowcza we współpracy z Australijczykami wyniosła na orbitę tajemniczego satelitę. Rakieta z ładunkiem wystartowała z kosmodromu w Nowej Zelandii, realizując misję oznaczoną kryptonimem NROL-162. Czy sieć amerykańskich satelitów szpiegowskich właśnie się powiększyła?
13.07.2022 | aktual.: 14.07.2022 10:33
Rakieta wystartowała o godzinie 2:30 czasu lokalnego (8:30 CET). Umieszczenie satelity NROL-162 na orbicie okołoziemskiej nastąpiło dopiero po godzinie lotu. Start przygotowało i przeprowadziło amerykańskie przedsiębiorstwo Rocket Lab, wykorzystując własną rakietę Electron, umożliwiającą wyniesienie na orbitę okołoziemską do 300 kg ładunku. Inżynierowie wyposażyli rakietę w dodatkowy, trzeci stopień z silnikiem wspomagającym Curie.
Rocket Lab to prywatna amerykańska firma zajmująca się konstruowaniem i produkcją pojazdów kosmicznych. Obecnie pracuje ona nad nową, innowacyjną rakietą Neutron, która ma umożliwić wynoszenie na orbitę do 1,5 tony ładunku, a to wszystko przy możliwości wielokrotnego wykorzystania większości komponentów rakiety.
NROL-162 - amerykańsko-australijski satelita szpiegowski
NROL-162 to efekt współpracy amerykańskiej agencji wywiadowczej National Reconnaissance Office (NRO) oraz australijskiego Departamentu Obrony. Dokładna zawartość ładunku wniesionego na orbitę oraz cele misji zostały utajnione, ale NROL-162 to prawdopodobnie nowy satelita szpiegowski.
Wskazuje na to długa historia NRO, które od 1960 roku prowadzi wywiad satelitarny, obsługując obecnie siatkę kilkudziesięciu satelitów szpiegowskich. Istnienie organizacji zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd dopiero w 1982 roku, a NRO do dzisiaj pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych amerykańskich agencji wywiadowczych.
To dopiero początek serii nowych misji NRO
NROL-162 to pierwszy z dwóch satelitów NRO, które powstały we współpracy z Australijczykami. Drugi z nich, oznaczony jako NROL-199, ma zostać wystrzelony 22 lipca 2022 roku, również przy pomocy rakiety Electron firmy Rocket Lab.
Nie są to zresztą jedyne starty zapowiedziane przez NRO na ten rok. Amerykańska agencja pomoże brytyjskiemu Ministerstwu Obrony zbudować i wystrzelić dwa niewielkie satelity szpiegowskie. Misja o kryptonimie Prometheus-2 ma odbyć się jeszcze w tym roku.
Tomasz Bobusia, dziennikarz Wirtualnej Polski