Amerykanie "wrócili" nad Morze Czarne. Na radarach pojawił się RQ‑4B Global Hawk
Serwisy pozwalające na śledzenie lotów w czasie rzeczywistym pokazują, że nad Morzem Czarnym misję zwiadowczą przeprowadza Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk. Amerykański dron najwyraźniej zastępuje strąconego przez pilotów rosyjskich myśliwców Su-27 drona MQ-9 Reaper. Wyjaśniamy, czym jest RQ-4B Global Hawk i do czego służy.
17.03.2023 | aktual.: 17.03.2023 20:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak informował już Przemysław Juraszek, do incydentu doszło we wtorek 14 marca. Para rosyjskich myśliwców Su-27 napotkała amerykańskiego drona MQ-9A Reaper nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego. Dron przeprowadzał misję zwiadowczą w tym regionie. Rosyjskie maszyny podjęły się agresywnych manewrów. Doprowadziły one do strącenia drona. Amerykanie udostępnili nagranie ze zdarzenia, na którym dokładnie widać zachowanie pilotów. W piątek 17 marca pojawiły się informacje, że za swoje zachowanie otrzymali odznaczenia państwowe.
RQ-4B Global Hawk nad Morzem Czarnym
Tego samego dnia na radarach pojawił się inny amerykański dron Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk. Służy on do rozpoznania powietrznego bez przerwy przez 24 h z pułapu 20 km, bez względu na warunki pogodowe i porę dnia. Trasę, jaką pokonuje bezzałogowiec, można obserwować m.in. za pośrednictwem serwisu Flightradar. Maszyna, która wyruszyła z bazy Naval Air Station Sigonella na Sycylii przez długi czas krążyła nad Rumunią. Jej obserwatorzy zastanawiali się nawet, czy RQ-4B Global Hawk w ogóle uda się nad Morze Czarne.
RQ-4B Global Hawk to bezzałogowy system rozpoznania powietrznego, który gromadzi i przesyła dane w czasie zbliżonym do czasu rzeczywistego w celu wspierania połączonych sił bojowych w światowych operacjach pokojowych, awaryjnych i wojennych. Zamontowana w nim aparatura radarowa i różnego rodzaju sensory, które działają m.in. w paśmie podczerwieni, pozwalają na wykrycie nadlatującego zagrożenia znacznie wcześniej niż radary umieszczone na ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dron ma długość 14,5 m, wysokość 4,7 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi blisko 40 m. Masa własna maszyny to 6781 kg, a maksymalna masa startowa - 14628 kg. RQ-4B Global Hawk może poruszać się z prędkością przekraczającą 570 km/h. Jak zaznacza serwis Airforce Technology, ten dron często lata na wysokości 19,8 km, co minimalizuje ryzyko trafienia przez pociski typu ziemia-powietrze. Jeśli chodzi o jego zdolności do samoobrony, nie są one imponujące. RQ-4B Global Hawk wyposażono w radarowy odbiornik ostrzegawczy AN/ALR 89, pokładowy system zakłócający oraz holowany system wabików ALE 50.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski