Amazonia. Trwa pożar największego lasu na świecie. Z żywiołem walczy 44 tys. żołnierzy
Amazonia płonie. Do walki z żywiołem oddelegowano lotnictwo wojskowe i 44 tysiące brazylijskich żołnierzy. Obecnie służby próbują ugasić około 80 tysięcy pożarów. Z całego świata płyną słowa wsparcia. Nie brakuje też oryginalnych komentarzy.
26.08.2019 14:56
Plany gaszenia amazońskich lasów przedstawili w sobotę ministrowie obrony i środowiska Fernando Azevedo e Silva i Ricardo de Aquino Salles, a także generał Botelho. Jak poinformowali, sześć z dziewięciu stanów, na terenie których leży Amazonia, poprosiło o pomoc w walce z pożarami. Minister obrony przekazał, że dysponuje 44 tysiącami żołnierzy stacjonującymi na miejscu oraz możliwością sprowadzenia kolejnych.
Płoną "Płuca ziemi". Akcja ratunkowa i pomoc z całego świata
Jak podaje m.in. agencja Reutera w Amazonii pojawiło się kilkaset nowych ognisk pożaru. W akcje gaśniczą zaangażowano dziesiątki tysięcy żołnierzy, a także lotnictwo wojskowe. Do ugaszenia "płuc ziemi" wykorzystano największy samolot gaśniczy świata - Boeing 747 Supertanker.
Temat pożarów największego lasu na świecie został poruszony podczas szczytu G7. Europejscy przywódcy jednogłośnie stwierdzili, że interwencja oraz wsparcie Brazylii w pożarze są konieczne dla dobra całej planety. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy wspólnie z innymi krajami będą rozmawiały z Brazylią na temat ponownego zalesiania Amazonii po ugaszeniu pożarów.
"Jesteśmy wszyscy zaniepokojeni rozległymi pożarami, które wybuchły w Amazonii. Módlmy się o to, aby dzięki zaangażowaniu wszystkich zostały jak najszybciej ugaszone" – modlił się podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański Papież Franciszek
Pożar amazońskich lasów stanowi ekologiczne zagrożenie dla naszej planety. W walkę z globalna tragedią angażuje się więc wiele osób publicznych z całego świata. Amerykański aktor Leonardo DiCaprio uruchomił fundusz na rzecz walki z pożarami w Amazonii. Na cel przekazano już 5 milionów dolarów.
Amazonia to nie jedyny teren, na którym dochodzi do masowych pożarów. W ciągu 48 godzin w ostatnim tygodniu zarejestrowano prawie 7000 pożarów w Angoli i ok. 3400 pożarów w Demokratycznej Republice Kongo
Płoną "płuca świata". Komentarz Wojciecha Cejrowskiego
W sprawie ogromnej tragedii, która dopadła amazońskie lasy głos zabrał polski publicysta Wojciech Cejrowski. We wpisie na Facebooku stwierdził, że "Amazonia jest niepalna". W obszernej wypowiedzi podróżnik podkreślił, że od 30 lat podróżuje po Amazonii i wie, że wypalenie pola w dżungli jest trudne.
Z komentarzem Wojciecha Cejrowskiego w sprawie pożaru można zapoznać się poniżej.
"Zielone płuca Ziemi" odpowiadają za wytwarzanie ok. 20 procent tlenu na świecie. Jeden hektar lasu wchłania rocznie od 140 do 250 ton dwutlenku węgla. Dzięki procesowi fotosyntezy oddają w zamian życiodajny tlen. Amazońskie lasy są domem dla 30 milionów gatunków zwierząt i roślin.