Trwa ładowanie...
d23d4tg

#UgaśmyPłucaŚwiata: Ekologiczny koniec świata. Pożar w Amazonii będzie znamienny w skutkach dla całej planety

Płoną płuca Ziemi. Lasy deszczowe w Amazonii są domem dla miliona roślin i zwierząt, a także największym źródłem tlenu dla naszej planety. Tysiące pożarów trawią Amazonię od 15 sierpnia, a dym widać z kosmosu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pożar trawi lasy w Amazonii
Pożar trawi lasy w Amazonii (Youtube.com)
d23d4tg

#UgaśmyPłucaŚwiata to akcja WP, podczas której będziemy informować o sytuacji w Amazonii. Szalejące tam pożary lasów to także nasza sprawa, bo ich skutki odczujemy wszyscy. Każdy z nas może też pomóc puszczy - sprawdź, jak to zrobić.

- Skutki zniszczenia lasów w Amazonii nie będą dotyczyły tylko Amazonii - mówi Robin Chazdon z Uniwersytetu Connecticut w USA. "Zielone płuca Ziemi" stanowią jedyną ochronę przed drastyczną zmianą klimatu na całym globie. Amazońskie lasy tropikalne wytwarzają życiodajny tlen oraz są domem dla milionów gatunków roślin i zwierząt.

Skala pożaru jest gigantyczna, chmury dymu widać z kosmosu. Żywioł może spowodować ekologiczną zagładę.

Lasy deszczowe w Amazonii zajmują około 5,5 milionów kwadratowych powierzchni ziemi. Żyje w nich 1/5 gatunków ptaków i roślin, 10 procent gatunków ssaków znanych na całym świecie oraz 15 razy więcej gatunków ryb niż w Europie. Lasy tropikalne rozciągają się na obszarze należącym do dziewięciu krajów: Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Gujany Francuskiej, Gujany, Surinamu i Wenezueli.

d23d4tg

Amazonka - główna rzeka rejonu - jest zasilana przez niemal 1250 dopływów, z czego 17 ma ponad 1,5 tysiąca km długości. W rejonach panuje wilgotny klimat równikowy, średnie roczne temperatury wahają się pomiędzy 24 a 27 stopniami Celsjusza. Średnia suma opadów to 4000 mm.

Lasy Amazońskie niezwykle ważne dla Ziemi

Lasy deszczowe w Amazonii magazynują węgiel pochłaniany z powietrza, dzięki czemu spowalniają trwający kryzys klimatyczny. Fala pożarów oraz globalne ocieplenie powodują, że coraz większa część Amazonii umiera. Powoli cofają się także procesy ekologiczne, które zachodziły na terenach miliony lat temu.

"Zielone płuca Ziemi" odpowiadają za wytwarzanie ok. 20 procent tlenu na świecie. Jeden hektar lasu wchłania rocznie od 140 do 250 ton dwutlenku węgla. Dzięki procesowi fotosyntezy oddają w zamian życiodajny tlen.

d23d4tg

Według informacji WWF to właśnie ogromne ilości CO2, wytworzone m.in. przez spalanie paliw kopalnych, węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, mają kluczowy wpływ na zmiany klimatyczne na świecie.

Amazonię w 60 procentach pokrywają lasy. Zamieszkuje je około 30 milionów gatunków zwierząt i roślin.

Zobacz także: Grecja. Ogromny pożar na wyspie Eubea. Stan wyjątkowy i ewakuacja mieszkańców

Do najpopularniejszych zwierząt zamieszkujących Amazonię należą m.in. krokodyle, anakondy, jaguary i piranie. Rejony te słyną również z niespotykanych gdzie indziej gryzoni, jak na przykład kapibar.

Kapibara w Amazonii Youtube.com
Kapibara w Amazonii

Niepokojące informacje

Od stycznia do sierpnia w całej Brazylii zarejestrowano blisko 73 tysiące pożarów. W tym samym okresie roku 2018 było ich niecałe 40 tysięcy. Według INPE, pożary są dużo częstsze w stanach, na których terenie znajdują się lasy deszczowe.

d23d4tg

Tylko w ostatnim tygodniu na zdjęciach satelitarnych wykryto 9,5 tysiąca nowych pożarów w lasach, głównie w Amazonii. Chmury dymu sprawiły, że w środku dnia zrobiło się ciemno.

d23d4tg

Pożar w Amazonii: brakuje pieniędzy

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro stwierdził, że rząd nie ma środków finansowych na walkę z żywiołem, a za wywołanie pożarów wini organizacje pozarządowe.

Gospodarka Ameryki Południowej w znacznym stopniu zależy od kondycji puszczy amazońskiej, ponieważ oparta jest na sprzedaży cennego surowca, jakim jest drewno.

Produkcja tlenu, zmiany klimatyczne oraz dom dla wielu gatunków zwierząt, roślin, a także rdzennych mieszkańców, to powody, dla których powinniśmy poważnie potraktować gigantyczne pożary w Amazonii, których dalszy rozwój może przynieść fatalne skutki dla całego świata, które mogą przerodzić się w ekologiczny koniec świata.

d23d4tg

Podziel się opinią

Share

d23d4tg

d23d4tg
Więcej tematów