Amazonia. Pożary przyczyniają się do globalnego ocieplenia. NASA opracowuje mapy

Amazonia. Pożary przyczyniają się do globalnego ocieplenia. NASA opracowuje mapy

Amazonia. Pożary przyczyniają się do globalnego ocieplenia. NASA opracowuje mapy
Źródło zdjęć: © NASA
27.08.2019 14:59, aktualizacja: 28.08.2019 07:16

Dane pozyskane przez AIRS pozwoliły NASA stworzyć mapę, na której dokładnie widać, jak tlenek węgla powstający w wyniku pożarów Amazonii rozprzestrzenia się w ziemskiej atmosferze. Ma to znaczący wpływ na zmiany klimatyczne.

Dane z Atmosferycznego Sygnalizatora Podczerwieni (AIRS) pozyskiwane są dzięki satelicie Aqua. Zdjęcia pokazują ruch tlenku węgla powstającego w wyniku pożarów Amazonii od 8 do 22 sierpnia 2019 roku. Na mapę naniesiono cząsteczki tlenku węgla znajdujące się na wysokości 5500 metrów na powierzchni Ziemi.

Mapa powstałą z połączenia zdjęć uśredniających pomiar, dzięki czemu udało się wyeliminować luki w danych. Kolor zielony wskazuje stężenie tlenku węgla na poziomie ok. 100 ppbv, żółty - ok. 120 ppbv i ciemnoczerwony - ok. 160 ppbv. NASA zaznacza, że wartości lokalne mogą być znacznie wyższe.

NASA przyznaje, że tego typu zanieczyszczenie może się przenosić na duże odległości i utrzymywać w atmosferze przez ok. miesiąc. Jednak, kiedy tlenek węgla znajduje się w atmosferze tak wysoko, nie wpływa on negatywnie na powietrze, którym oddychamy.

Agencja ostrzega jednak, że silne wiatry mogą przenosić go w dół, gdzie może nieść ze sobą negatywne skutki. Dwutlenek węgla wpływa nie tylko na jakość powietrza, ale również odgrywa ważną rolę w przyspieszeniu zmian klimatycznych. Jest jednym z najlepiej znanych gazów cieplarnianych, a jego znaczący wzrost w atmosferze od XVIII wieku to często poruszany problem.

Pożary w Amazonii odbijają się szerokim echem w mediach, jednak nie jest to pierwszy taki przypadek w Ameryce Południowej. Co więcej żywioł trawi również lasy w Afryce, a ilość pożarów w ostatnich tygodniu jest znacznie wyższa niż tych na terenie Brazylii. W walkę z pożarami w Amazonii są zaangażowani żołnierze i najnowocześniejsze samoloty świata, a swoją pomoc finansową deklarują nawet gwiazdy kina.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)