Amazon Prime Day. Wielka wyprzedaż i wielki strajk. Pierwszy taki w historii Amazona

Amazon Prime Day. Wielka wyprzedaż i wielki strajk. Pierwszy taki w historii Amazona

Amazon Prime Day. Wielka wyprzedaż i wielki strajk. Pierwszy taki w historii Amazona
Źródło zdjęć: © iStock.com
15.07.2019 10:40, aktualizacja: 16.07.2019 08:02

Właśnie ruszyły wyprzedaże związane z Amazon Prime Day – w najbliższych dniach wiele produktów będzie można kupić nawet kilkanaście procent taniej. Tegoroczne dni wyprzedaży firma, jednak zapamięta także z innego powodu – w siedzibie Amazon odbywa się dzisiaj pierwszy w historii strajk.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, pracownicy amerykańskiego oddziału Amazona wykorzystali Amazon Prime Day, by rozpocząć strajk, zaś w Polsce dzisiaj rozpocznie się referendum strajkowe.

Amazon Prime Day i pierwszy taki strajk w historii firmy

Pracownicy magazynu Amazon w Shakopee w stanie Minnesota w USA, planują dzisiaj rozpocząć 6 godzinny strajk, podczas którego powstrzymają się od pracy. Jak zauważa Gazeta Wyborcza, może to narazić firmę na milionowe straty, ponieważ strajk zbiega się Amazon Prime Day.

Amazon Prime Day to czas, kiedy firma przygotowuje nawet kilkunastoprocentowe zniżki na cały asortyment sklepu. Najlepsze promocje z tej okazji na elektronikę wybraliśmy dla was tutaj. To również okazja dla Amazona do pozyskania nowych użytkowników, których w trakcie dwóch dni wyprzedaży może przybyć nawet kilka milionów.

Dlaczego pracownicy postanowili strajkować akurat teraz? Jak podaje Gazeta Wyborcza, czarę goryczy miała przelać nowa opcja dostawy towaru w zaledwie 24 godziny, którą niedawno wprowadziła firma.

Pracownicy chcą strajkiem pokazać, jak ogromną ilość pracy wkładają, by spełnić obietnice, które Amazon składa klientom. Z kolei Amazon tłumaczy, że od czasu wprowadzenia nowej oferty wysyłki, nie zanotował wzrostu obciążenia pracowników.

Wielki strajk pracowniczy w USA

Strajk pracowników Amazona jest o tyle interesujący, że do tej pory większość dużych protestów pracowniczych było organizowane głównie w Europie. Ponadto mimo dużej aktywności pracowników w mediach czy wsparciu polityków, amerykańscy pracownicy Amazona nie zawiązali związków zawodowych.

W obecny protest jest zaangażowanych ponad 4 tysiące pracowników, co czyni go największym protestem wewnątrzfirmowym w historii. Dodatkowo żądania pracowników wspierają także organizacje zewnętrzne.

W poniedziałek w polskich magazynach Amazona ma się rozpocząć referendum strajkowe. Pracownicy chcą ogólnego wzrostu płac oraz ich ujednolicenia względem poszczególnych magazynów oraz rozwiązania sprawy rosnących norm. Dodatkowo pracownicy zauważają, że pracujący na magazynach w Niemczach otrzymują trzykrotnie wyższe wynagrodzenie oraz nie muszą pracować w nocy.

Amazon komentuje sytuację

Amazon przesłał do nas komentarz w sprawie całego wydarzenia:

"Amazon już obecnie oferuje to, o co wnoszą przedstawiciele związków: wysoce konkurencyjne wynagrodzenie od 20 zł brutto/h, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy. Jesteśmy dumni, że ponad 14 tysięcy osób w Polsce wybrało Amazon na swojego pracodawcę i poleca pracę w firmie swoim bliskim i przyjaciołom.

Zachęcamy wszystkich, którzy chcą na własne oczy przekonać się jakie warunki pracy stworzyliśmy, do odwiedzenia polskich Centrów Logistyki E-Commerce, wystarczy zapisać się na zwiedzanie na stronie www.zwiedzanieamazon.pl"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)