Al Jahra – miasto z rekordowo wysoką temperaturą
05.07.2021 14:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Temperatura powietrza w Al Jahra w Kuwejcie osiągnęła 53,5°C, co czyni je najgorętszym miastem na świecie. Panujące warunki sprawiają, że jest to miejsce, w którym trudno wytrzymać. Upały są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt.
Według amerykańskiej agencji El Dorado Weather w sobotę, 23 czerwca, w Nuwaiseeb w Kuwejcie odnotowało jedną z najwyższych temperaturę na świecie 53,2°C. Kilka dni później w Al Jahra temperatura powietrza osiągnęła 53,5°C. Upał daje się we znaki między innymi ptakom, które próbują ukryć się w cieniu drzew, których zbyt wielu w tym rejonie nie ma. Pojawiły się także doniesienia, że w samochodach zaczynają topnieć plastikowe elementy.
Rekordowe temperatury w Kuwejcie
Temperatury w Kuwejcie są naprawdę imponujące. Od dłuższego czasu wahają się w graniach 50°C. Niektórzy uważają nawet, że Kuwejt jest najgorętszym miejscem na ziemi w 2021 roku, chociaż w położonych niedaleko państwach temperatury również osiągają rekordowe wartości. Ostatnio informowaliśmy o pakistańskim mieście Jacobabad, gdzie zarejestrowano temperaturę powietrza wyższą niż 52°C. Z kolei w Iraku i Iranie odnotowano odpowiednio - 51,6°C i 51°C.
Tak wysokie temperatury są jednym ze skutków zachodzących zmian klimatycznych. Eksperci ostrzegają, że w przypadku Półwyspu Arabskiego mogą utrzymywać się aż do września. Doniesienia są niepokojące, bo jak zaznacza The Indian Express, temperatury powietrza, które przekraczają 52°C, utrudniają ludziom normalne funkcjonowanie.
Upały mogą przyczynić się do odwodnienia lub przegrzania organizmu, wystąpienia udaru słonecznego bądź cieplnego, które w niektórych przypadkach stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wpływają również na układ nerwowy, czego efektem są zdenerwowanie, ospałość czy problemy z koncentracją. Wysokie temperatury dają się również we znaki zwierzętom, które mogą mieć utrudniony dostęp do wody oraz zacienionych miejsc. Są też odpowiedzialne za przerwy w dostawach prądu.