Adobe Photoshop Lightroom 3 dostępny w wersji beta

Adobe Photoshop Lightroom 3 dostępny w wersji beta
Źródło zdjęć: © Adobe

22.10.2009 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Adobe udostępniła wersję beta oprogramowania Adobe Photoshop Lightroom 3 na platformy Macintosh i Windows. Udostępniona próbna wersja oprogramowania umożliwia użytkownikom ocenę nowych, udoskonalonych funkcji, które mają być wprowadzone w następnej wersji komercyjnej

Lightroom to rozwiązanie ułatwiające przepływ pracy w fotografii cyfrowej. Zarówno amatorom jaki profesjonalnym fotografom pozwala na sprawne wykonywanie, w ramach jednej aplikacji, importowania, edytowania i prezentacji zdjęć oraz zarządzania nimi. Wersja Lightroom 3 beta, którą można pobrać bezpłatnie z serwisu Adobe Labs, umożliwia wstępne zapoznanie się z takimi udoskonaleniami jak: bardziej intuicyjna funkcja importu, narzędzia do usuwania zakłóceń i poprawy ostrości oraz udoskonalone funkcje pokazów slajdów. Adobe zachęca fotografów do przetestowania nowych funkcji i przekazania opinii zespołowi opracowującemu produkt.

Obraz
© Poprzednia wersja Adobe Lightroom 2

„Mamy to szczęście, że wokół produktu Lightroom zgromadziła się silna społeczność fotografów, którzy pomagają nam w rozwoju aplikacji i nadaniu jej znaczenia jako ważnego elementu przepływu pracy przy tworzeniu zdjęć”. - powiedział Kevin Connor, wiceprezes ds. zarządzania produktami w dziale profesjonalnego przetwarzania obrazów cyfrowych, Adobe. „Produkt Lightroom 3 wymaga jeszcze wiele pracy, ale doceniamy wartość, jaką wnoszą klienci do procesu jego opracowywania w postaci opinii, które pozwolą nam uczynić końcowy produkt jak najlepszym”.

Nowości w wersji Lightroom 3 beta

Wersja beta Lightroom 3 zawiera udoskonalenia pod względem wydajności, które ułatwiają obsługę wielkich bibliotek zdjęć oraz poprawiają szybkość i jakość pracy mechanizmu przetwarzania. Moduł obsługi bibliotek (Library) zawiera nowy mechanizm importu, który ułatwia intuicyjne wprowadzanie zdjęć. Użytkownik może łatwo określić miejsce źródłowe i docelowe zdjęć, a także w łatwy sposób zapisać typowe ustawienia dotyczące przetwarzania, metadanych i miejsca docelowego.

Moduł wywoływania (Develop) zawiera przeprojektowany mechanizm przetwarzania, który umożliwia tworzenie zdjęć o najwyższej jakości. Dzięki udoskonalonym narzędziom do wyostrzania i usuwania zakłóceń kolorów (Capture Sharpening i Color Nosie Reduction) można uzyskać znakomite wyniki przy zachowaniu szczegółów na krawędziach i kontrastu. Dostępne jest nowe narzędzie do wprowadzania ziarnistości typowej dla błony fotograficznej, a także dwa nowe tryby winietowania umożliwiające uzyskanie bardziej naturalnego wyglądu.

Lightroom 3 beta udostępnia także zaawansowane funkcje wyprowadzania, w tym możliwość eksportu pokazów slajdów w formacie wideo z dźwiękiem i ekranami tytułowymi, w celu publikacji w serwisach wymiany materiałów wideo. Możliwa jest także optymalizacja takich pokazów pod kątem urządzeń mobilnych. Nowe funkcje znaków wodnych umożliwiają umieszczenie bezpośrednio na obrazie informacji tekstowej lub graficznej, której parametry, takie jak wielkość, położenie i stopień przezroczystości, mogą być następnie modyfikowane. Ponadto użytkownik może dostosować układ do druku i zapisać ustawienia w celu ich użycia w przyszłości, co rozszerza możliwości kontroli nad zdjęciami.

Ceny i dostępność

Oprogramowanie Adobe Photoshop Lightroom 3 beta może być pobrane bezpłatnie przez każdego użytkownika platformy Macintosh lub Windows. Więcej informacji na ten temat oraz pliki do pobrania można znaleźć pod adresem http://www.labs.adobe.com/downloads. Opinie użytkowników można zgłaszać na forum produktu Lightroom pod adresem http://forums.adobe.com/community/lightroom. Użytkownicy mogą się także komunikować z Adobe przy użyciu serwisów www.facebook.com/lightroom lub www.twitter.com/AdobeLR, dodając znacznik #AdobeLR3 do wiadomości dotyczących tego produktu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)