70 proc. osób przyznaje, że słyszy tego gifa. O co chodzi?

Tego gifa widziałem już dawno temu w sieci. Do teraz nie zauważyłem tego faktu, ale przyznaję, że nie jestem w stanie tego wyjaśnić. Słyszę dźwięk obrazka.

70 proc. osób przyznaje, że słyszy tego gifa. O co chodzi?
Źródło zdjęć: © Twitter | Sabrina_Arsenal / IamHappyToast
Arkadiusz Stando

Dr Lisa Debruine, badacz z Uniwersytetu w Glasgow, stworzyła ankietę na Twitterze dotyczącą tego gifa. Chciała sprawdzić, jak popularne jest to zjawisko. Okazało się że około 70 proc. biorących udział w ankiecie słyszy dźwięk, którego nie ma.

Jak się okazuje, to niejedyny tego typu gif, jest ich o wiele więcej.

Czy sam bodziec wizualny jest w stanie sprawić, że usłyszymy dźwięk? Wygląda na to, że tak.

Badanie przeprowadzone w 2017 r. wykazało, że 22 proc. uczestników usłyszało ciche dźwięki, gdy pokazano im błyski światła, przy których nie było żadnego dźwięku.

U niektórych ludzi, około 5 proc. populacji świata, występuje zjawisko syntezy, w którym informacje odbierane z jednego zmysłu (np. wzrok), są automatycznie rejestrowane przez inny (np. słuch). Badanie wykazało, że o wiele więcej osób "słyszy ruch", czyli dźwięki w odpowiedzi na bodźce wzrokowe, niż wcześniej sądzono.

Jeśli więc wywoływanie reakcji słuchowej za pomocą błysku światła jest możliwe, te gify są najlepszym przykładem. W jakiś sposób połączenie między bodźcami dźwięku i obrazu są ze sobą szczególnie połączone. Silniej, niż połączenia innych bodźców.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)