5 asteroid, które zagrażają Ziemi. Prawdopodobieństwo kolizji martwi NASA

NASA zakwalifikowała niemal 2000 asteroid, jako potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi, ale to pięć z nich martwią najbardziej naukowców. Ryzyko kolizji tych ciał niebieskich z Ziemią jest zdaniem badaczy niebezpiecznie wysokie.

5 asteroid, które zagrażają Ziemi. Prawdopodobieństwo kolizji martwi NASA
Źródło zdjęć: © iStock.com | ratpack223

02.07.2019 10:13

30 czerwca, w rocznicę katastrofy tunguskiej, obchodzony jest Dzień Planetoid. Z tej okazji NASA przypomina o zagrożeniu, które nie zawsze może być wykryte dostatecznie wcześnie, by mu zapobiec. Potencjalnie niebezpieczne asteroidy (PHA) to ciała niebieskie, które przecinają orbitę Ziemi lub znajdują się niebezpiecznie blisko niej. Obecnie NASA sklasyfikowała ponad 1900 takich asteroid, ale naprawdę poważnym zagrożeniem jest kilka z nich. Obecnie naukowcy NASA baczniej przyglądają się pięciu najniebezpieczniejszym obiektom.

Asteroida 1979 XB

Jedna z największych asteroid zagrażających Ziemi - 1979 XB ma aż 900 metrów średnicy. Od czasu odkrycia, obserwuje się jej zbliżanie do Ziemi. ESA umieściła asteroidę na drugim miejscu pod kątem najbardziej zagrażających życiu na naszej planecie. Chociaż 1979 XB zachowuje się dosyć nieprzewidywalnie, to największe szanse na zderzenie z naszą planetą będzie miała w połowie tego wieku. Najbliższa jej wizyta nieopodal Ziemi będzie miała miejsce w 2024 roku.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA

Asteroida 2010 RF12

To asteroida, która trafiła na pierwsze miejsce ESA, jako najbardziej zagrażająca Ziemi ze względu na największe prawdopodobieństwo zderzenia. Mija naszą planetę w odległości 40 krotnie mniejszej niż Księżyc, ale są też dobre wiadomości. Masa i średnica (7 metrów i 500 ton) asteroidy jest stosunkowo mała, więc nie spowodowałaby trwałych zmian na planecie. Mimo małych rozmiarów duża prędkość z jaką może uderzyć Ziemię może spowodować katastrofę podobną do tej w Czelabińsku w 2013 roku. Według systemów NASA asteroida 2010 RF12 zbliży się do Ziemi już w sierpniu 2022 roku.

Asteroida 2000 SG344

Asteroida 2000 SG344 ma 50 metrów średnicy, ale to wciąż dwukrotnie więcej niż ta, która uderzyła w Czelabińsku. Została zakwalifikowana do grupy Atena, czyli ciał niebieskich, których orbita jest bardzo zbliżona do ziemskiej i zbliżają się one do naszej planety mniej więcej dwa razy w roku. Za każdym razem 2000 SG344 zbliża się o 1,3 km w kierunku Ziemi. Regularność, z jaką pojawia się w okolicy Ziemi sprawia, że została zakwalifikowana do jednych z bardziej niebezpiecznych dla planety.

Asteroida Apophis

Jedną z większych (ma ok. 340 metrów średnicy) i lepiej znaną naukowcom asteroidą jest Apophis należąca do grupy Atena. Obecnie jej orbita znajduje się na tyle daleko Ziemi, że nie grozi nam kolizja, ale NASA obserwuje zbliżanie się asteroidy do ziemskiej orbity. Już w 2029 roku Apophis będzie widoczna na niebie gołym okiem, ale NASA zapewnia, że ma przygotowany plan obrony planety.

Asteroida Bennu

Według naukowców zderzenie Ziemi z asteroidą Bennu doprowadziłoby do całkowitego zniszczenia życia na naszej planecie. Szacuje się, że sama siła uderzenia ciała niebieskiego w powierzchnię planety spowodowałaby śmierć 60% ludzkości. Według szacunków NASA największe prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię istnieje we wrześniu 2135 roku, ale i tak jest ono stosunkowo małe. Niemniej trwają prace mające na celu przygotowanie planu, który pozwoliłby na zmianę kursu asteroidy lub zniszczenia jej.

Warto również pamiętać o tym, że nie każdą asteroidę da się wykryć. Naukowcy przypominają o katastrofie czelabińskiej, której nie dało się zapobiec, ponieważ asteroida nie została w porę wykryta. Na szczęście zderzenie tego typu występuje niezwykle rzadko, mimo że mniejsze asteroidy regularnie trafiają w Ziemię. Większość z nich jednak ulega zniszczeniu zanim jeszcze wejdzie w atmosferę ziemską.

wiadomościasteroidakosmos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)