Asteroidy, które uderzyły w Ziemie. NASA ostrzega przed kolejnymi zagrożeniami

Asteroidy, które uderzyły w Ziemie. NASA ostrzega przed kolejnymi zagrożeniami

Asteroidy, które uderzyły w Ziemie. NASA ostrzega przed kolejnymi zagrożeniami
Źródło zdjęć: © iStock.com | Elenarts
04.06.2019 13:45

NASA nieustannie obserwuje niebo i nie ma złudzeń – asteroida może ponownie uderzyć w Ziemię i spowodować ogromne zniszczenia, łącznie z zagładą naszej cywilizacji. Asteroidy, które uderzyły w Ziemię pozostawiły po sobie ślady, które widzimy do dziś.

W naszą planetę niemal bez przerwy uderzają odłamki asteroidów, jednak większość z nich jest na tyle mała, że niemal pozostaje niezauważona. Duża część innych ciał niebieskich ulega zniszczeniu podczas przechodzenia przez warstwę naszej atmosfery i również nie zauważamy ich obecności. Zdarzają się jednak planetoidy, które realnie nam zagrażają.

Asteroidy, które mogą uderzyć w Ziemię

Planetoid, które krążą niebezpiecznie blisko Ziemi NASA zaobserwowała ponad 19 tysięcy, jednak "jedynie" 900 z nich może stanowić zagrożenie dla planety. Co więcej duże asteroidy trafiają w naszą planetę raz na około tysiąc lat, a te, które mogą zagrażać całej planecie jeszcze rzadziej.

Obraz
© NASA

Jednak naukowcy NASA ostrzegają, że jedna z takich asteroid może być realnym zagrożeniem. Jeżeli Bennu z grupy Apollo zderzyłaby się z Ziemią doprowadziłoby to do całkowitego zniszczenia życia na naszej planecie. Jeśli zaś asteroida uderzyłaby w ocena – spowodowałabym falę tsunami, która będzie w stanie pochłonąć wszystkich mieszkańców Ziemi.

Według szacunków prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię to 1:2700, a zderzenie miałoby nastąpić 25 września 2135 roku.

Kratery uderzeniowe na Ziemi

Jak wspomnieliśmy Ziemia jest nieustannie bombardowana różnego rodzaju meteorytami, planetoidami i innymi odłamkami ciał niebieskich. Większość z nich nie przedostaje się przed atmosferę, ale potwierdzono powstanie ponad 70 kraterów pouderzeniowych na Ziemi.

Największym z nich jest krater Vredefort, który powstał ponad 200 mld lat temu i znajduje się na terenie obecnego RPA. Jego średnica wynosi 160 km i od 2005 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krater Chicxulub to drugi co do wielkości krater na Ziemi powstały w wyniku uderzenia meteorytu. Ma około 150 km średnicy i powstał ok. 66 mld lat temu, prawdopodobnie doprowadzając do masowego wyginięcia dinozaurów. Ostatnim kraterem pouderzeniowym mającym powyżej 100 km średnicy jest krater Sudbury, który powstał na skutek uderzenia meteorytu ok 1,85 mld lat temu.

Obraz
© WP.PL

Podane wymiary kraterów nie obejmują jednak całkowitego pola zniszczeń, jakie spowodowały uderzenia meteorytów czy asteroidów.

Asteroidy, które uderzyły w Ziemię w ostatnich latach

W ostatnich latach nie mieliśmy do czynienia z upadkami planetoid, które spowodowałyby tak znaczące zniszczenie. Niemniej warto wspomnieć o dwóch poważnych katastrofach wywołanych uderzeniem asteroidy lub meteorytu. Meteoryt, który uderzył w 2013 roku nad Czelabińskiem miał 20 metrów średnicy, ale fala uderzeniowa uszkodziła kilka tysięcy budynków, a ponad 1600 osób zostało zranionych.

Innym przykładem jest meteor tunguski, który uderzył na Syberii w 1908 roku i położył 60 milionów drzew na obszarze około 2000 km2. Prawdopodobnie były tylko dwie ofiary śmiertelne.

NASA ostrzega, że zagrożenie ze strony asteroidów jest realne i nie da się całkowicie przewidzieć skutków uderzenia ciała niebieskiego w naszą planetę. Wiele zależeć będzie od cech samej asteroidy, których nie sposób z dużym wyprzedzeniem zanalizować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)