20 tys. ofiar. To wszystko wina upałów

termometr temperatura lato upał gorąco
termometr temperatura lato upał gorąco
Źródło zdjęć: © Pixabay | geralt

25.11.2022 19:34, aktual.: 26.11.2022 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fale upałów w Europie w 2022 r. zabiły łącznie 20 tys. osób. Tego lata sytuacja pogodowa w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii była bardzo niekorzystna, co w wielu przypadkach doprowadziło do śmierci.

Klimat się zmienia. Z roku na rok na Ziemi jest coraz cieplej. Lecz niebezpieczny jest nie tylko wzrost średniej temperatury, niebezpieczne są także gwałtowne zjawiska pogodowe - powodzie, huragany, śnieżyce, a także upały. Latem 2022 r. przez Europę przetoczyła się fala upałów, która zebrała ogromne żniwo.

Reuters informuje o 20 tys. nadmiarowych zgonów spowodowanych wysokimi temperaturami we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Temperatury potrafiły przekraczać wówczas 40 stopni Celsjusza, co musiało odbić się na mieszkańcach najgorętszych regionów. Według naukowców z World Weather Attribution, autorów raportu, na który powołuje się Reuters, osiągnięcie tak wysokich temperatur byłoby "praktycznie niemożliwe", gdyby nie postępujące zmiany klimatu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W 2003 r. przez Europę również przeszła fala wysokich temperatur. Wówczas zmarło 70 tys. ludzi. Od tej pory wdrożono wiele działań, które miały zapobiegać takim sytuacjom. Chodzi tu między innymi o systemy wczesnego ostrzegania czy apelowanie do ludzi o to, by zatroszczyć się o osoby narażone na wysokie temperatury lub upowszechnienie klimatyzacji w obiektach takich jak szkoły.

Z tego względu tegoroczne upały mogły przynieść mniejsze konsekwencje, choć zdaniem Chloe Brimicombe z Uniwersytetu w Grazu w Austrii, liczba ofiar i tak była wyższa, niż się spodziewano.

Władze nie uznają upału jako przyczyny zgonu, w związku z czym naukowcy skorzystali z metody określania nadmiarowych zgonów. Polega ona na porównaniu liczby śmierci w danym okresie i porównaniu jej z odpowiednimi okresami z przeszłości.

Wysokie temperatury mogą zabić na różne sposoby. Przede wszystkim istnieje zagrożenie wystąpienia udaru cieplnego, który oddziałuje na mózg nerki i inne narządy. Możliwe też, że przez upały pojawią się problemy z oddychaniem. Wystąpić może także zawał serca.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)