20 tys. ofiar. To wszystko wina upałów

20 tys. ofiar. To wszystko wina upałów25.11.2022 19:34
termometr temperatura lato upał gorąco
termometr temperatura lato upał gorąco
Źródło zdjęć: © Pixabay | geralt

Fale upałów w Europie w 2022 r. zabiły łącznie 20 tys. osób. Tego lata sytuacja pogodowa w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii była bardzo niekorzystna, co w wielu przypadkach doprowadziło do śmierci.

Klimat się zmienia. Z roku na rok na Ziemi jest coraz cieplej. Lecz niebezpieczny jest nie tylko wzrost średniej temperatury, niebezpieczne są także gwałtowne zjawiska pogodowe - powodzie, huragany, śnieżyce, a także upały. Latem 2022 r. przez Europę przetoczyła się fala upałów, która zebrała ogromne żniwo.

Reuters informuje o 20 tys. nadmiarowych zgonów spowodowanych wysokimi temperaturami we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Temperatury potrafiły przekraczać wówczas 40 stopni Celsjusza, co musiało odbić się na mieszkańcach najgorętszych regionów. Według naukowców z World Weather Attribution, autorów raportu, na który powołuje się Reuters, osiągnięcie tak wysokich temperatur byłoby "praktycznie niemożliwe", gdyby nie postępujące zmiany klimatu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartfon Infinix Note 12 Pro?

W 2003 r. przez Europę również przeszła fala wysokich temperatur. Wówczas zmarło 70 tys. ludzi. Od tej pory wdrożono wiele działań, które miały zapobiegać takim sytuacjom. Chodzi tu między innymi o systemy wczesnego ostrzegania czy apelowanie do ludzi o to, by zatroszczyć się o osoby narażone na wysokie temperatury lub upowszechnienie klimatyzacji w obiektach takich jak szkoły.

Z tego względu tegoroczne upały mogły przynieść mniejsze konsekwencje, choć zdaniem Chloe Brimicombe z Uniwersytetu w Grazu w Austrii, liczba ofiar i tak była wyższa, niż się spodziewano.

Władze nie uznają upału jako przyczyny zgonu, w związku z czym naukowcy skorzystali z metody określania nadmiarowych zgonów. Polega ona na porównaniu liczby śmierci w danym okresie i porównaniu jej z odpowiednimi okresami z przeszłości.

Wysokie temperatury mogą zabić na różne sposoby. Przede wszystkim istnieje zagrożenie wystąpienia udaru cieplnego, który oddziałuje na mózg nerki i inne narządy. Możliwe też, że przez upały pojawią się problemy z oddychaniem. Wystąpić może także zawał serca.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)