18-latek nielegalnie udostępniał transmisje imprez sportowych. Teraz stanie przed sądem

18‑latek nielegalnie udostępniał transmisje imprez sportowych. Teraz stanie przed sądem

Młody mężczyzna dokonał przestępstwa internetowego
Młody mężczyzna dokonał przestępstwa internetowego
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
26.02.2021 18:45

Młody mężczyzna nielegalnie streamował transmisje imprez sportowych, co doprowadziło do powstania strat wynoszących około 4 milionów złotych. Sprawą zainteresowali się policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 18-latkowi grozi kara więzienia.

Policjantom udało się ustalić osobę odpowiedzialną za przestępstwo internetowe, które zostało zgłoszone we wrześniu 2020 roku. Wówczas na policji stawił się organizator komercyjnych imprez sportowych, które są odpłatnie transmitowane w internecie. Mężczyzna poinformował, że jego pracownicy odkryli nielegalne źródło streamingu wydarzeń. Dzięki niemu tysiące osób mogło oglądać transmisje zupełnie za darmo, co doprowadziło do powstania strat rzędu 4 milionów złotych.

Nielegalna transmisja imprez sportowych

Początkowo funkcjonariusze mieli trudności z wykryciem sprawcy, ponieważ posługiwał się legalnym dostępem, nabytym przez inne osoby. Dodatkowo przestępca miał wprawę w omijaniu zabezpieczeń stosowanych podczas tego typu transmisji i korzystał z zagranicznych serwerów. Nabył kilka domen internetowych do streamingu, które reklamował w mediach społecznościowych i na forach. Policjanci zatrzymali go dopiero 25 listopada w jego domu w Świdniku. Podczas aresztowania zabezpieczono telefony komórkowe oraz sprzęt komputerowy 18-latka.

Według ustaleń policji młody mężczyzna nie działał sam. Pomagało mu kilkanaście innych osób w wieku od 13 do 20 lat. Zaangażowani w przestępstwo byli nakłaniani do zakupów i udostępniania określonych usług internetowych. Wszyscy poniosą stosowne konsekwencje prawne.

18-latek przyznał się do stawianych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia. Tłumaczył, że jego główną motywacją nie były wyłącznie pieniądze, ale też uznanie w świecie piratów internetowych. Teraz grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)