16-latka nominowana do nagrody Nobla. Znacie Gretę Thunberg? Powinniście

16‑latka nominowana do nagrody Nobla. Znacie Gretę Thunberg? Powinniście

16-latka nominowana do nagrody Nobla. Znacie Gretę Thunberg? Powinniście
Źródło zdjęć: © Getty Images | Adam Berry / Stringer
Arkadiusz Stando
14.03.2019 20:12, aktualizacja: 15.03.2019 09:34

Greta Thunberg, śmiało można powiedzieć, jest ewenementem swojego pokolenia. Ma Zespół Aspergera. Co tydzień protestuje przed parlamentem w imieniu walki o klimat, wystąpiła w Davos, została kobietą roku w Szwecji. A teraz nominowano ją do nagrody Nobla.

Greta ma 16-lat i Zespół Aspergera. Na co dzień zmaga się też z niszczonym przez ponad 7 miliardowy gatunek światem. Zmiany klimatyczne są jej głównym wrogiem. Gdzie tylko się znajdzie, stara się przemówić wszystkim do rozumu i uświadamia, jak po cienkim lodzie stąpamy, dosłownie.

16-latka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

Teraz 16-letnia Greta Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. "To niewyobrażalne. Dziwne uczucie" - mówiła nastolatka w wywiadzie dla szwedzkiej gazety. Jej kandydaturę zgłosił nie byle kto. Byli to dwaj szwedzcy politycy Jens Holm i Håkan Svenneling a także trzej norwescy Freddy André Øvstegård, Mona Fagerås oraz Lars Haltbrekken.

"Nominowaliśmy Gretę, ponieważ zagrożenie klimatyczne może stać się jedną z największych przyczyn wojny i konfliktu" - powiedział Freddy André Øvstegård dla norweskich mediów.

"Strajk szkolny dla klimatu" - 15 marca 2019

Greta nie działa sama. Stworzyła ogromny ruch działający na całym świecie. Zobaczcie sami na Instagramie. Protesty przeciwko działaniom prowadzącym do zmian klimatycznych trwają na całym globie, a to wszytko jej zasługa.

Ale też w Polsce. W ten piątek 15 marca będą prowadzone Młodzieżowe Strajki Klimatyczne. W 17 Polskich miastach nastolatkowie mają wyjść na ulicę i pokazać wagę problemu. Zaczęło się od Grety, która pewnego sierpniowego dnia nie poszła do szkoły, tylko pod parlament. Miała przy sobie transparent "Strajk szkolny dla klimatu".

Kim jest Greta Thunberg?

Greta Thunberg urodziła się 3 stycznia 2003 roku. Jest córką śpiewaczki operowej Maleny Ernman, i aktora Svante Thunberga. Globalne ocieplenie ma we krwi - dosłownie. Przodek jej ojca był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. To właśnie on sformułował pierwszą hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na atmosferę Ziemi

Co jest w niej wyjątkowego? Jest młoda i dzięki temu inspiruje młodych. Ciężko jest przemawiać do dzieci i nastolatków, kiedy jest się dorosłym. Ona ma na Instagramie ponad 400 tysięcy fanów, z czego większość to właśnie młodzi ludzie. Wielu z nich inspiruje i uświadamia, jak ważna jest walka o zatrzymanie globalnego ocieplenia.

Greta ubiegłej jesieni była także w Polsce. Była gościem szczytu klimatycznego w Katowicach. Potem jej bardzo głośne wystąpienie na forum ekonomicznym w Davos wywarło wrażenie nawet na politykach. Szwedzka gazeta okrzyknęła ją kobietą roku w Szwecji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)